iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engelli Vergi İndirimi

Engelli Vergi İndirimi

Engelli vatandaşların hayatı normal insanlara kıyasla daha zordur. Bu noktada, devletin engelli vatandaşlara geçmişe kıyasla daha çok hak tanıdığını söylemek gerekir. Eğitim, istihdam, bakım olanakları, araç satın alma ve daha birçok konuda engelli vatandaşların önemli hakları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, engelli vergi indirimi sayesinde engelli vatandaşların normal insanlara kıyasla daha az vergi ödemesi sağlanmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı; Türkiye’de yaşayan engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak adına onlara engelli vergi indirimi sunmaktadır. Bu noktada, engelli vergi indirimi ne kadar sorusu birçok kişinin aklında bulunmaktadır.

Engelli Vergi İndirimi 2020 Ne Kadar?

Çalışan engelli vatandaşların elde etmiş olduğu gelirlere kendilerinin veya bakmakla sorumlu oldukları kişilerin engel durumuna bakılarak birtakım vergi indirimleri uygulanmaktadır. Bir başka deyişle, engelli vergi indirimi; kişinin yüzde kaç engelli olduğuna göre değişmektedir. Engelli vergi indiriminin aylık net maaşa nasıl etki edeceği ise kişinin aylık gelir matrahına, yer aldığı gelir vergisi dilimine ve faydalandığı asgari geçim indirimi miktarına göre değişkenlik göstermektedir.

Engelli vergi indirimi 2020 miktarı; 2019 yılına kıyasla artmıştır. Engel derecesi yüzde 80 ve üzeri olan vatandaşlar birinci dereceden engelli olarak kabul edilmektedir. Bu kişiler, 1400 TL engelli indiriminden faydalanma şansına sahip olacaktır. Bunun yanı sıra, yüzde 60 ila 79 arasında engel derecesi bulunan kişiler ise ikinci dereceden engelli olarak kabul edilmektedir. Bu kişiler için ise 790 TL engelli indirimi yapılmaktadır. Son olarak, yüzde 40 ila 59 arasında engeli bulunanlar vatandaşlar; üçüncü derece engelli olarak kabul edilmektedir. Bu kişilere ise 350 TL engelli vergi indirimi uygulanmaktadır.

Engelli Vergi İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Engelli vergi indirimi hesaplanırken aylık gelir vergisine tabi tutulan maaş veya ücret kalemleri toplanmaktadır. Bu şekilde bir hesaplama yapılmaktadır. Hesaplanılan tutardan engellilik tutarı düşülmektedir. Bunun yanı sıra, sendika kesintisi ve şahıs sigorta kesintisi gibi kalemler düşülmektedir. Sonuç olarak, aylık gelir vergisi matrahına ulaşılmaktadır.

Aylık gelir vergisi matrahı; kişinin hesaplanacak aydaki gelir vergisi dilimiyle çarpılmaktadır. Ortaya çıkan gelir vergisinde asgari geçim indirim tutarı indirilmektedir. Bu sayede, personelin aylık gelir vergisi tutarı hesaplanmış olmaktadır. Engelli vergi indirimi; belirli kişilerin faydalanabileceği bir uygulamadır. Engelli çalışan, bakmakla yükümlü olduğu engelli bulunan çalışan, engelli serbest meslek çalışanı, bakmakla yükümlü olduğu engelli bulunan serbest meslek çalışanı, basit usülde vergilendirilen engelliler; söz konusu vergi indiriminden faydalanma hakkına sahip olurlar.

Engelli vergi indirimine başvurmak isteyenlerin birtakım evrakları hazır etmesi gerekmektedir. Bu evraklar arasında müracaat formu başta olmak üzere çalışılan iş yerinden alınacak olan ve işveren tarafından imzalanmış olan kaşeli yazı, TC kimlik numarası, engelli olduğuna dair onaylı sağlık raporu yer almaktadır. Bu evraklar sayesinde söz konusu vergi indirimine başvuru yapılabilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.