iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engelli Raporu

16.05.2020
104
Engelli Raporu

Engelli maaşı almak isteyenlerin her şeyden önce Sağlık Kurulu tarafından onaylanan engelli raporu sahibi olması gerekmektedir. Engelli vatandaşlar veya yakınları; kendilerine tanınan haklardan faydalanmak adına bu rapora sahip olmak zorundadır.

Günümüzde birtakım engellere sahip olan vatandaşlar için devletin sunmuş olduğu maddi ve manevi yardım imkanları bulunmaktadır. Ancak, engelli vatandaşların veya onların yakınlarının bu haklardan faydalanabilmeleri için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Söz konusu şartlar arasında en önemlisi engelli raporu olarak bilinmektedir.

Engelli Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

Engelli raporu; engelli sağlık raporu olarak bilinmektedir. Bu rapor sayesinde engelli maaşı başta olmak üzere evde bakım parası, sosyal haklar ve daha birçok imkandan faydalanmak mümkün olmaktadır.

Engelli raporu almak isteyenlerin ilk olarak devlet tarafından yetkilendirilmiş hastanelere gitmesi gerekmektedir. Söz konusu hastanelerin rapor verecek olmalarından dolayı tam teşekküllü olması zorunludur. Bu raporu almak için istenilenlerin her dönem farklı olduğunu söylemek gerekir. Tam teşekküllü hastanelerin içerisinde engelli sağlık raporunu düzenlemekle yetkilendirilmiş birtakım sağlık kurulu birimleri yer almaktadır.

Engelli raporu almak için gerekli olan evrakların bu birimlere ulaştırılması gerekmektedir. Engelli vatandaşların veya yakınlarının gerekli evrakları getirmesinin ardından burada istenilen tüm testler yapılmaktadır. Testlerin yapılmasının ardından çıkan sonuçlar; doktorların oluşturduğu heyete gönderilmektedir. Engelli raporu hakkındaki karar; heyet tarafından söz konusu yönetmeliklere uygun olarak verilmektedir. Engelli raporu almak için bir kişinin en az %40 oranında engelinin olması gerekmektedir. Şahsi olarak yapılan engelli raporu başvurularında iki adet, kurum aracılığıyla yapılan başvurularda ise üç adet rapor kopyası verilmektedir.

Engelli raporu için yapılacak olan başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir. Ancak, bu konuda birtakım düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre, engel derecesi yüksek olan vatandaşlar için evlerine gidilerek engelli raporunun verilmesi mümkün olmaktadır.

Engelli Raporu İçin Hangi Evraklar İstenmektedir?

Engelli raporu almak isteyenlerin birtakım evrakları hazırlaması gerekmektedir. Bu evraklar arasında iki adet vesikalık fotoğraf, engelli raporu başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanı ve fotokopisi bulunmaktadır. Bu noktada, her ne kadar iki fotoğraf istense de çıkabilecek sorunlara önlem almak adına ikiden fazla fotoğraf bulundurulmalıdır. Engelli raporu başvuru dilekçesi ise hastanelerde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, akli dengesi yerinde olmayan vatandaşlar için vasilerinin kimlik ve eğitim bilgileri istenmektedir. Ayrıca, bu kişilerin mahkeme tarafından onaylı vasilik belgesine sahip olması şarttır. Muayene sonucunda doldurulan diğer evraklar da gerekli olmaktadır.

2020 yılı engelli raporu alınabilecek hastaneler arasında devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerine bağlı sağlık kurumları bulunmaktadır. Bu rapor için başvuru yapacak olan vatandaşların her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şarttır. Bunun yanı sıra, 18 yaşından küçük olanlar ve akli dengesi yerinde olmayanlar için vasileri başvuru yapmak zorundadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.