iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engelli Raporu Sorgulama

Engelli Raporu Sorgulama

Engelli raporu; en az yüzde kırk engeli bulunan vatandaşların devletin kendilerine ve yakınlarına sunmuş olduğu birtakım haklardan faydalanmak adına almak zorunda oldukları rapordur. Bu rapor sayesinde engelli maaşı veya evde bakım parası gibi mali yardımlar alınabilmektedir. Bunun yanı sıra, ulaşım, park, ÖTV ve MTV muafiyeti, sosyal haklar gibi konularda da birçok hizmet sunulmaktadır. Ancak, dediğimiz gibi her engelli vatandaşın gerekli belgelerle yetkili hastanelerin önüne çıkması ve Sağlık Heyeti’nin onayıyla bu rapora sahip olması şarttır.

Engelli raporunun alınmasının dışında engelli raporu sorgulama işlemleri nasıl yapılır konusu merak edilmektedir. Bu noktada, birçok işlemde olduğu gibi, engelli raporu sorgulama işlemlerinin de e-devlet üzerinden yapıldığını söylemek gerekir. E-devlet üzerinden alınan engelli raporu; resmi kurumlarda kullanılabilir. Bunun yanı sıra, yine e-devlet üzerinden raporun geçerlilik tarihiyle alakalı birtakım işlemler yapılabilir. Engelli raporu sorgulama işlemleri için yalnızca TC kimlik numarası bilgisine ve e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden yapılacak engelli raporu sorgulama işlemleri için öncelikli olarak sisteme giriş yapılmalıdır. E-devlet sistemine giriş yapmak isteyenlerin TC kimlik numaralarının yanı sıra PTT’den edinmiş oldukları e-devlet şifrelerini ana ekrandaki kutucuklara girmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra, mobil imza veya internet bankacılığı üzerinden giriş yapma imkanı bulunmaktadır. E-devlet sistemine giriş yapılmasının ardından en alt kısımda bulunan kurumlar kısmına tıklanmalıdır. Söz konusu hizmet alanları içerisinden Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün bulunması gerekmektedir. Engelli raporları; yapılan son düzenlemelerin ardından bu kuruma teslim edilmektedir.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün sayfasının altyapısı henüz hazırlanma aşamasında olduğu için engelli raporu sorgulama işlemleri Sağlık Bakanlığı’nın sayfası üzerinden yapılmaktadır.Bir başka deyişle, sistem, Sağlık Bakanlığı’nın sayfasına yönlendirme yapmaktadır. Buradaki seçenekler arasından e-imzalı erişkinler için engelli sağlık raporu sorgulama seçeneği kullanmalıdır. Kişinin sisteme vermiş olduğu bilgilere bakılarak sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemin yapılmasının ardından sistem, kişiyi yine e-devlet sitesine yönlendirmektedir. Yapılacak tüm işlemler, e-devlet ile bağlantılı olarak ilerlemektedir.

E-Devlet Üzerinden Engelli Raporu Alınır Mı?

E-devlet üzerinden engelli raporu sorgulama işlemleri yapılabilir. Ancak, e-devlet sayesinde engelli raporu almak mümkün değildir. Bunun sebebi, engelli raporu alma sürecinin basit olmamasıdır. Engelli raporunun tam teşekküllü bir hastaneden alınması gerekmektedir. Ancak, daha önceden engelli raporu almış bir vatandaşın bu raporun herhangi bir örneğine e-devlet üzerinden ulaşması söz konusudur.

Engelli raporu sorgulama işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılabilmesi için kişinin en az yüzde 40 oranında engelli olması gerekmektedir. Daha doğru bir dille ifade etmek gerekirse bu şartı sağlayan bir insanın almış olduğu engelli raporu; e-devlet üzerinden görüntülenmektedir. Engelli raporu sorgulama işlemleri sayesinde kişinin birtakım hizmetlerden faydalanması mümkün olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.