iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engelli Hakları

17.05.2020
120
Engelli Hakları

Engelli vatandaşlarımızın hem maddi hem de manevi anlamda birtakım hakları bulunmaktadır. Devlet tarafından sağlanan bu hakların aynı zamanda devlet garantisinde olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka deyişle, yasal haklardır. Engelli hakları; engelli vatandaşların birçok konuda imtiyaz edinmesini sağlamaktadır.

Engelli Hakları Nelerdir?

Engelli hakları arasında ÖTV ve MTV muafiyeti bulunmaktadır. Yüzde 90 ve üzeri engeli bulunan vatandaşların ÖTV’den muaf olması söz konusudur. Bunun yanı sıra, ÖTV muafiyeti; 200 bin lirayı geçmeyen araçlarda uygulanmaktadır. Motor hacmiyle ilgili herhangi bir sınırlama bulunmaz. Bir başka deyişle, engelli vatandaşların ÖTV ve MTV muafiyeti bulunan sıfır araç alma hakları vardır. Park hakkı; engelli hakları arasında bulunmaktadır. Belediyelerin işlettiği otoparklar ve havalimanlarında bulunan otoparklar; engelli vatandaşların ücretsiz yararlanabileceği yerlerdir. Buna bağlı olarak, ÖTV indirimli aracı olanların belediyeye başvuru yaparak evlerinin önüne özel park yeri yaptırma hakkı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, engelli araç park kartı temin etme şansları vardır.

Erken emeklilik hakkı; engelli hakları arasında bulunmaktadır. Bilhassa işe girmesinin ardından herhangi bir sebepten dolayı en az yüzde 60 çalışma engeline sahip olan vatandaşların malulen emeklilik hakkı vardır. Ancak, malulen emekli olmak için en az on yıl sigortalı çalışma şartı bulunmaktadır. Yüzde 40 ve üzeri engele sahip olan vatandaşlar ise işe giriş tarihlerine göre kademeli olarak erken emeklilik hakkı elde ederler. Bağkur engelli emekliliği hakkı ise 1 Ekim 2008 tarihinden sonra yürürlüğe girmiştir.

Engelli Vatandaşlar Hangi Haklardan Yararlanabilirler?

Engelli hakları arasında birtakım sosyal yardımlar da bulunmaktadır. 18 yaşını dolduran engelli bir vatandaşa en az yüzde 40 engelli olması ve Sağlık Kurulu’ndan onaylı engelli raporuna sahip olması halinde engelli maaşı bağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, engelli vatandaşlara evde bakan kişilere de evde bakım ücreti ödenmektedir. Engelli maaşı; söz konusu engel durumunun devam etmesi halinde sürekli olarak devam etmektedir. Bu maaşa el konması veya haczedilmesi mümkün değildir.

Engelli vatandaşlar için sosyal konularda da farklı engelli hakları yer almaktadır. Örneğin, yüzde 30 indirimli olacak şekilde su satın alabilirler. Bunun yanı sıra, Digitürk ve D-Smart aboneliklerinde birtakım indirimler uygulanmaktadır. Aynı şekilde, Turkcell, Vodafone gibi operatörlerin de engelli vatandaşlar için yapmış olduğu özel indirimler yer almaktadır. Ulaşım hakkı; en gerekli engelli hakları arasında bulunmaktadır. Belediye otobüsleri başta olmak üzere metro, demir yolları ve deniz yollarının şehir içi seferleri ücretsizdir. Ayrıca, ağır engelli konumunda bulunan vatandaşların bir yakınının ücretsiz ulaşım hakkından faydalanmasına izin verilmektedir. Şehirlerarası otobüslerde ise yüzde 40 indirim uygulanmaktadır.

İstihdam hakkı; en önemli engelli hakları arasında bulunmaktadır. 50 ve üzeri çalışana sahip iş yerlerinin en az yüzde 3 oranında engelli işçi çalıştırması zorunlu tutulmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.