iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engelli Emeklilik Hesaplama

17.05.2020
131
Engelli Emeklilik Hesaplama

Engelli vatandaşların emekli olmasının devlet tarafından kolaylaştırıldığını söylemek gerekir. Sigortalılık süresi, prim günü, yaş kriteri gibi hususlar dikkate alındığında emekli vatandaşların normal kişilere kıyasla daha kolay bir şekilde emekli olacağı bilinmektedir. Bu noktada, birçok kişinin aklında engelli emeklilik hesaplama nasıl yapılır sorusu bulunmaktadır.

2020 yılı engelli emeklilik hesaplama işlemleri oldukça basit bir şekilde yapılmaktadır. Engel oranı yüzde 80 ve üzeri olan kişilerin erken emeklilik kazanma hakkı bulunmaktadır. Bu kişilerin 15 yıl çalışma ve 3600 gün prim hesaplaması ile emekli olmasına izin verilmektedir. Bunun yanı sıra, engel oranı yüzde 60 ile 79 arasında olanların ise 18 yıl sigorta ve 4000 prim günü ile emekli olması mümkündür. Son olarak, engel oranı yüzde 40 ile 59 arasında olan vatandaşların 20 yıl çalışma ve 4400 prim günü ile erkenden emekli olmalarına izin verilmektedir.

Bu noktada, engelli emeklilik hesaplama işlemleri yapılırken bilinmesi gereken konu ise erkenden emekli olmak isteyen vatandaşların engelli vergi indiriminden yararlanma hakkıdır. Tam teşekküllü hastanelerden engelli sağlık raporu olan kişiler, bu raporda belirtilen engel oranları sayesinde erkenden emekli olma hakkı kazanırlar. Sigorta başlama süresi 2008 ve sonrası olan kişiler, sahip oldukları engelli raporuyla beraber ilgili vergi dairelerine başvurarak erken emeklilik şartlarından faydalanma hakkı elde ederler.

2020 Engelli Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2020 engelli emeklilik hesaplama işlemleri yapılırken kişinin çalışmaya başladığı tarih değerlerinin emeklilik sağlanması şart olan tarih ve prim süresi değerlerinden çıkarılması söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra, engelli emeklilik hesaplama işlemleri; ilgili tabloda bulunan yaş, prim ve sürelerine ilişkin emekli olma şartı bilgileri esas alınarak gerçekleştirilmektedir.
2008 yılından başlayarak 2009,2010,2011,2012,2013,2014 ve 2015 sonrası için sigortalı olarak çalışmaya başlayan engelli vatandaşların engel oranlarına göre doldurmaları gerekli olan sigortalılık süresi ve prim günü değişkenlik göstermektedir.

Engelli Vatandaşlar İçin Erken Emeklilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Engelli emeklilik hesaplama işlemleri yapılırken sahip olunması gereken üç ana faktör bulunmaktadır. Sigortalılık gün sayısı, sigortalının ödediği primlerin gün sayısı ve emekli olabilme yaşının doldurulmuş olması gibi kriterlerin istenilen seviyede olması gerekir. Normal şartlarda da emekli olmak için gerekli olan bu kriterlerin engelli vatandaşlar için daha esnek tutulduğu bilinmektedir.

Her şeyden önce, çalışmaya başlamadan evvel, kişinin en az %40 engel durumu bulunmalıdır. Bunun yanı sıra, kişinin işe başlamasının ardından meydana gelen engel durumlarında ise malulen emeklilik durumu meydana gelmektedir. Bu gibi hallerde, engelli emeklilik hesaplama işlemleri yapmaya gerek yoktur.

Engelli emeklilik hesaplama işlemlerinin yapılmasının ardından emekli olmaya hak kazanan kişi; yaşlılık maaşı ödeneği almaya başlamaktadır. Bunun yanı sıra, engelli emeklilik hesaplama için gerekli olan şartların değerlendirilmesinde kişinin bağlı olduğu kuruma göre farklı hususlar dikkate alınmaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.