iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

17.05.2020
123

engelli bakımı rehabilitasyonu

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Engelli insanların birçok ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlarının karşılanması noktasında onlara yardımcı olacak insanlara gereksinim duyarlar. Buna ek olarak, engel derecelerine göre bazı engelli vatandaşların hayatlarının her alanında yardıma ihtiyaçları olmaktadır. Bilhassa 18 yaşın altındaki engelli bireyler ve zihinsel engeli bulunan kişilerin kendilerine yardımcı olacak bir kişiye ihtiyacı söz konusudur. Bu noktada, engelli bakımı ve rehabilitasyon öne çıkmaktadır. Günümüzde, üniversite eğitimi almak isteyenler için engelli bakımı ve rehabilitasyon bölümü bulunmaktadır. Bu bölümden mezun olan kişilere engelli bakımı ve rehabilitasyon teknikeri adı verilmektedir.

Engelli ve bakıma muhtaç kişilerle iletişim kurmak ve onların yaşam standartlarını arttırmak isteyen kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Bu noktada, engelli bakımı ve rehabilitasyon teknikerinin görevinden bahsetmek gerekir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Teknikeri Ne İş Yapar?

Engelli ve bakıma muhtaç insanların hayata bağlanması, ilgi alanları doğrultusunda meslek edinmeleri, bu sayede geleceğe hazırlanmaları, boş vakitlerini verimli olarak geçirmeleri, hem bedenlerine hem de çevrelerine karşı duyarlı olmaları gibi hususlarda onlara yardımcı olan ve bu doğrultuda gerekli olan birtakım egzersizleri onlara uygulatan kişilere engelli bakımı ve rehabilitasyon teknikeri adı verilmektedir.

engelli bakımı ve rehabilitasyon teknikleri

Engelli bakımı ve rehabilitasyon teknikerinin birtakım görevleri bulunmaktadır. Her şeyden önce, engelli insanların iletişim sıkıntılarının çözülmesine yardımcı olurlar. Bunun yanı sıra, kullanılan araç gereçlerin temin edilmesini ve temizlenmesini sağlarlar. Ayrıca, engelli vatandaşların doktorlarına ve ailesine onun hakkında bilgiler verirler. İlaç ve malzeme temin edilmesinden yine onlar sorumludur. Engelli bireylerin tuvalet ve temizlik ihtiyaçlarının giderilmesiyle ilgilenirler. Engelli kişilerin genel vücut bakımıyla ilgilenerek onların daha temiz bireyler olmasını sağlarlar.

Engelli bakımı ve rehabilitasyon teknikeri; sağlık personeli tarafından önerilen birtakım egzersizleri engelli bireylere yaptırmakla yükümlüdür. Bunun yanı sıra, engelli bireyin giysilerini giyip çıkarmasına yardımcı olur. Onların yataklarının düzenlenmesini sağlar. Ayrıca, engelli bireyin beslenmesinden sorumludur. Tüm bunların yanı sıra, fiziksel ihtiyaçlar dışında farklı ihtiyaçların sağlanması noktasında da fayda sağlar. Örneğin, engelli bireylerin hayatlarındaki sorunlarla nasıl mücadele etmeleri gerektiğine dair onlara bilgi verir. Son olarak, herhangi bir engeli olduğu için kendisini kötü hisseden kişilerin müzik, sanat ve spor etkinliklerine katılmasını sağlar. Bu sayede, engelli vatandaşların topluma kazandırılması konusunda yardımcı olur.

Kimler Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Teknikeri Olabilir?

Engelli bakımı ve rehabilitasyon teknikeri olmak isteyenlerin bu işin eğitimini almış olması gereklidir. Bunun için, sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarının Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olmak gereklidir. Bu bölümden mezun olan kişiler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan hem resmi hem de özel engelli bakımı ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirler. Ayrıca, huzur evleri başta olmak üzere hastaneler, rehabilitasyon üniteleri ve engelli bireylerin evlerinde görev yapabilirler. Sonuç olarak, çalışma alanları çok geniştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.