iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engelli Araç Hesaplama

17.05.2020
133

Araç Satın Almak İçin Engel Raporu Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Engelli Araç Hesaplama

Engelli vatandaşların birçok haktan yararlanmasına imkan verilmektedir. Bu noktada, yüzde 40 ve üzeri engele sahip vatandaşların ÖTV indirimiyle araç sahibi olması mümkündür. Ancak, ÖTV indirimi; kişinin engel durumuna göre farklılık göstermektedir. Bir başka deyişle, engelli araç hesaplama işlemlerinde kişinin engel durumu çok önemli bir faktördür. Engelli araç indirimi; kişinin yüzde 90 üzeri veya altı engel durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Engelli araç hesaplama işlemlerinde kişinin engel raporu çok önemlidir. Tam teşekküllü ve devlet tarafından bu konuda yetkilendirilen bir hastaneden sağlık raporu alınmak zorundadır. Söz konusu raporda yazan engel durumuna bakılarak kişinin bu indirimden hangi oranda faydalanacağına karar verilmektedir.

Araç Satın Almak İçin Engel Raporu Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Engelli raporuna sahip olan kişiler; otomobil, kamyonet, panelvan gibi taşıt alımlarında ÖTV indirimlerinden faydalanmaktadır. Ancak, yasal hak kapsamında sunulan bu durumda bazı araçlara sınırlandırmalar yapıldığından bahsetmek gerekir. Bir başka deyişle, piyasadaki araçların tümünde ÖTV indirimi bulunmaz. ÖTV indirimi avantajı; beş yıl içerisinde yalnızca bir kere kullanılmaktadır. Bu husus; belirli kanunlarla garanti altına alınmıştır. Buna göre, ÖTV indirimiyle araç satın alan kişilerin beş yıl içerisinde bu aracı satmaları halinde aracın ÖTV’sini maliyeye ödemeleri gerekmektedir.

engelli

Engelli araç hesaplama işleminde dikkate alınması gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Her şeyden önce, kişinin ne kadar engelli olduğuna göre belirlemeler yapılmaktadır. Devletin engelli araç satın alınması işlemlerinde kabul ettiği iki farklı husus bulunmaktadır. İlkinde, yüzde 40 ve üzeri engele sahip olan kişilerin kendi kullanacakları aracı satın almalarına izin verilmektedir. İkinci hususta ise yüzde 90 ve üzeri engele sahip olan kişilerin yakınları tarafından yapılan araç satın alma işlemidir. İkinci kriterde, kişinin engel sebebi dikkate alınmamaktadır. Birinci dereceden başlayarak üçüncü dereceye kadar olan akrabaların, engelli yakınları için araç satın alma hakları bulunmaktadır.

Engelli ÖTV İndirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Engelli araç hesaplama konusunda engelli kişinin satın alacağı fiyat önemli bir kriter olmaktadır. Bu noktada, araçların fiyatlarının marka ve modele göre değişkenlik gösterebileceğini söylemek gerekir. Sıfır engelli araç fiyatları ile ikinci el engelli araç fiyatları arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Bu noktada, engelli araç hesaplama işlemlerine geçmeden önce satın alınacak olan araca karar verilmelidir.

Engelli araç hesaplama işlemleri olarak da bilinen ÖTV indirimini hesaplamak için internette bu işlem için özel olarak hazırlanmış sayfalardan yardım alınabilir. Hesaplama yöntemleri kısmına tıklanarak hesaplama yapılacak olan aracın ÖTV oranı seçilmelidir. Engelli araç hesaplama işlemlerinde %50 veya %60 ÖTV indirimi gibi değişkenler bulunmaktadır. ÖTV oranının seçilmesinin ardından aracın fiyatı girilmelidir. Sayfanın en altında toplam yazan kısımda aracın indirimli fiyatı otomatik olarak görüntülenmektedir.

Sonuç olarak, engelli araç hesaplama işlemleri sayesinde herkes, satın alacağı araca rahatlıkla karar verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.