iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engelli Araç Alımı

17.05.2020
203

Engelli Araç Alımı 2020

Engelli Araç Alımı

Engelli vatandaşlara birçok konuda olduğu gibi araç satın alma konusunda da birtakım ayrıcalıklar sağlanmaktadır. Ancak, engelli araç alımı için birtakım şartların olduğunu söylemek gerekir.

Engelli araç alımı şartları; bilhassa ÖTV indirimi sayesinde ciddi avantajlar sağlamaktadır. Ancak, ÖTV indirimi; kişinin engel durumuna göre farklılık göstermektedir. Yüzde 90 ve üzeri engeli bulunan vatandaşların daha yüksek oranlardaki indirimlerden faydalanması söz konusudur. Ayrıca, araç alımında kişinin engel raporunun da hayati öneme sahip olduğunu söylemek gerekir.

Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir?

Daha önce de söylediğimiz gibi engelli araç alımı şartları; bireyin sahip olduğu özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Binek otomobil, kamyonet, panelvan gibi taşıt alımlarında ÖTV’den daha düşük maliyetle bu araçlara sahip olmak mümkündür. Ancak, bu avantaj, beş yıl içerisinde en çok bir defa kullanılmaktadır. Söz konusu araç, beş yıl içerisinde satılırsa, ÖTV’nin maliyeye ödenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, ÖTV avantajının her taşıt için geçerli olmadığını bir kez daha söylemek gerekir. ÖTV Kanunu’na ekli (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi taşıtlardan belirli şartları sağlayan araçlar için geçerli olmaktadır.

Engelli araç alımı şartları söz konusu olduğunda kişinin engel durumuna göre birtakım değişikliklerin olduğunu söylemek gerekir. Yüzde 90 ve üzeri engele sahip olan vatandaşların belirlenen araçlardan beş yıl içerisinde bir defa satın almaları halinde ÖTV ödemeleri söz konusu olmamaktadır. Bu noktada, kişinin engel sebebinin dikkate alınmadığını ifade etmek gerekir. Bir başka deyişle, ortopedik, görme, konuşma veya işitme olmasından bağımsız olarak engel durumunu belgeleyen her vatandaşın bu haktan yararlanmasına izin verilmektedir. Buna ek olarak, engelli araç alımı şartları içerisinde engelli vatandaşın aracı şahsen kullanıp kullanmamasına da önem verilmemektedir.

Engelli Araç Alımı Nasıl Yapılmalı?

Yüzde 90’nın altında engel derecesi olan vatandaşlar ise belirlenen araçları bizzat kullanmak adına özel tertibat yaptırdıkları takdirde araçları ilk kez satın aldıkları zaman ÖTV ödemezler. Sahip olduğu engel durumuna uygun olarak özel tertibat yaptıran ve bu sayede aracı bizzat kullanma şansı edinen kişilerin vergi avantajından faydalanması mümkündür. Engel durumu yüzde 90’nın altında olan, görme ve işitme engelliler, böbrek hastalığı olanlar, kalp nakli veya hastalığı bulunanlar, zihinsel engelliler; söz konusu ÖTV indiriminden yararlanamazlar.

Engelli araç alımı şartları hakkında konuşurken bazı durumlarda otomatik vitesli araçlarda herhangi bir tertibat yaptırmadan ÖTV’siz araç alımının da mümkün olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, yüzde 90’ın altında engeli bulunan vatandaşlar için beş yıllık sürenin geçerli olduğu bilinmektedir. Her beş yılda yalnızca bir taşıt için olmak üzere söz konusu istisnadan faydalanılmaktadır. Engelli araç alımı sürecinde ÖTV ödenmeden satın alınan taşıt, sonradan ÖTV’si ödenmesine rağmen beş yıl dolmadığı için tekrar ÖTV avantajından faydalanamaz.

Sonuç olarak, engelli araç alımı için ÖTV ve MTV konusunda etkin indirimler bulunmaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.