iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bağkur Emeklilik Şartları ve Emeklilik Kavramı

21.05.2020
189

Bağkur Emekllilik Şartları Nelerdir?

Bağkur Emeklilik Şartları ve Emeklilik Kavramı

Günümüz şartlarında birçok birey yaşamını devam ettirmek ve rahat bir hayat sürmek amacı ile çalışmak zorundadır. Uzun yıllar süren çalışma hayatımız boyunca aldığımız maaşın miktarı çalıştığımız sektöre ve konuma göre değişecektir. Ancak önemli olan aldığımız maaşın fazlalığından ziyade sigorta primlerimizi düzenli olarak ödememizdir. Şirkete tarafından farklı şekillerde ödenebilen bu sigorta primleri yaşlılığımızda rahat etmemizi ve maddi güvence altında olmamızı sağlar. Farklı türleri bulunan emeklilik avantajları saymakla bitmez. Bireylerin çalışamadığı yılları garanti altına alan emekli maaşları birkaç farklı kurum tarafından verilmektedir. Bunlardan en bilinen SGK olmakla beraber Bağkur ve Emekli Sandığı da emekli maaşlarının toplandığı diğer çatılar arasındadır.

emeklilik
Bağkur Emeklilik Kavramı ve Şartları

Emeklilik Kavramı Nedir?

Bireyler uzun yıllar boyunca emek verip çalışırlar ve bunun sonucunda gelir elde ederler. Ancak bir süre sonra yaşlanır ve kendilerinde çalışabilecek eski gücü bulamazlar. Böyle durumlarda kişiyi koruma altına almak ve belli bir gelirinin olmasını sağlamak için emeklilik hakkı tanınmıştır. Emekli olabilmek için çalışan kişinin belli bir çalışma süresini ve yaşı doldurması gerekiyor. Bu şartları sağlayan herkes ödediği sigorta primi tutarında problem yoksa emekli maaşı alma hakkına sahip olabilir. Emekli maaşı almak birçok insanı maddi açıdan güvence altına alır ve yaşlılıklarında rahat etmesini sağlar. Bu sayede ülkemizdeki çoğu kişi çalışmasa bile rahat bir şekilde geçimini sağlayabilir.

Emeklilerin Bağlı Olduğu Kurumlar?

Emekli insanlar maaşlarını belli kurumlara bağlı olarak alırlar. Çalışılan sektöre göre bağlı olduğunuz kurum belirlenir ve emekli olmak için kurumun belirlediği şartları sağlamanız gerekir. SSK , 4A’lı çalışanların dahil olduğu bir kurumdur. Bağkur 4B ve Emekli Sandığı ise 4C’li çalışanlara hizmet verir. Kurumların hepsinin adı farklı olsa da hepsi Sosyl Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanıyor. Emekli Sandığı ve SSK kurumlarında hizmet alan emekliler genelde şirket, fabrika çalışanları veya devlet memurlarıdır. Bağkur ise bunlardan biraz daha farklıdır. Bağkur’a bağlı olarak emekli olacak kişinin kendi işini yapması ve sadece kendine bağlı olarak çalışması gerekir. Bağımsız olarak kendi işini yapan kişilere emekli olma hakkı tanıyan Bağkur, kişiyi emekli etmek için gerekli şartları sağlamasını bekler.

Bağkur Emeklilik Şartları ve Emeklilik

Bağkur Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bağkur, kişiye emekli maaşı bağlamak için bazı şartlar arayan bir kurumdur. Bu kurumdaki çalışanların emeklilik şartları çalışma tarihlerine göre değişkenlik gösterir.

Bağkur emeklileri için 3 farklı tarih bulunuyor:

  • 1 Ekim 1999 tarihinden önce işe giren kişiler
  • 1 Ekim 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında işe giren kişiler
  • 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe giren kişiler

Bu üç tarih, Bağkur emeklileri için oldukça önemlidir ve her tarihin emeklilik şartları farklıdır.

1 Ekim 1999 tarihinden önce işe giren erkek vatandaşların sigortalı olması ve bu tarihten itibaren 23 yıldan fazla prim ödeme yılı sayısına sahip olması beklenir. 25 yıl boyunca 9000 gün prim ödemesi yapan erkek bireyler emekliye ayrılabilir. Eğer kişi 25 yılı tamamlamışsa ancak diğer şartları sağlamıyorsa bu durumda bağkur tablosunda belirtilen diğer kriterleri tamamlaması gerekir. Kişinin, çalışma süresini tamamladıktan sonra yaş kriterine de uygun olması gerekir.

Kadınlar için ise 18 yıl prim ödeme yıl sayısı ve 20 yıllık çalışma süresi aranmaktadır. Aynı zamanda 7200 gün boyunca prim ödemesi yapan kadınlar emekliye ayrılma hakkına sahiptir. Eğer bir kadın 20 yıllık çalışma süresini tamamlamışsa ancak diğer şartları sağlamıyorsa bu durumda Bağkur tablosundaki yaş kriterlerine uyması beklenir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.