iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2020 Yaşlılık Maaşı Başvurusu, Şartları ve Miktarı

17.05.2020
114

Yaşlılık Maaşı Ödemeleri Nasıl Yapılmaktadır?

2020 Yaşlılık Maaşı Başvurusu, Şartları ve Miktarı

Yaşlılık maaşı hiçbir sosyal desteğe sahip olmayan bireylere ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla verilen bir maaştır. Herhangi bir sosyal desteği bulunmayan tüm 65 yaş üstü bireylere yaşlılık maaşı koşulları sağlaması durumunda verilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Yaşlılık maaşı devlet tarafından herhangi bir desteği bulunmayan, emeklilik, dul ve nafaka gibi özel ödemeleri bulunmayan bireylere devlet tarafından sunulan bir yardım maaşıdır. Yaşlı ve çalışmayan bireylerin günlük ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen maaş, yıllık endekse göre zamlanmaktadır. 65 yaş üstündeki bireyler için verilen yaşlılık maaşı için bireylerin çalışmaması ve hem sağlık hem de sosyal alanda herhangi bir destek almaması gerekmektedir.

Yaşlılık Maaşından Kimler Yararlanabilmektedir?

Yaşlılık maaşından yararlanabilecek kişilerin 65 yaş üzerinde olmaları gerekmektedir. yaş sınırını geçen ve bir desteğe sahip olmayan bireylere sunulan yaşlılık maaşını alma hakkı bulunan bireyler şu şekildedir.

 • Emeklilik; Dul, emeklilik ve yetim gibi vefat eden bireyin maaşının bağlandığı bireylere yaşlılık maaşı verilmemektedir.
 • Yaşlılık maaşı almak isteyen bireylerin en az 65 yaşında olmaları ve düzenli gelir ödemesini olmaması gerekmektedir.
 • Yüzde 40 ila 69 oranında engele sahip olan bireylere 65 yaşını doldurduktan sonra engelli aylığı değil de yaşlılık aylığı verilmektedir.
 • Yaşlılık maaşı almaya başlayan bireylerin maaşlarını 10 ay içerisinde almaları gerekmektedir. 10 ay boyunca para işlemi yapılmaması halinde yaşlılık maaş ödemeleri kesilmektedir.

Yaşlılık Maaşı Almak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Yaşlılık maaşı başvuru şartları içinde en önemli olan bireylerin 65 yaş ve üzeri yaşa sahip olmalarıdır. Bireylerin ayrıca herhangi bir düzenli gelire sahip olmamaları da gerekmektedir. Bunun dışında yer alan başvuru şartları şu şekildedir.

 • Bireylerin T.C. vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 • Sosyal gelire ve güvenceye sahip olunmaması,
 • Nafaka alınmaması,
 • Sağlık sigortasının bulunmaması,
 • 65 yaş ve üzeri olunması,
 • Hane halkına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması yani aylık gelirin muhtaçlık sınırının altında olması,

yaşlılık maaşı başvurusunda bulunmak için bireylerin sahip olması gereken şartlardır. Ayrıca başvuru esnasında bireylerin tahsis talep belgesi, sigortalı işten ayrılış belgesi ve taahhüt belgesi ile yetkili merkezlere başvurmaları gerekmektedir. Yaşlılık maaşını Ziraat Bankası üzerinden başvuru yaparak alabileceğiniz gibi PTT üzerinden de işlem gerçekleştirilmesi mümkündür.

Yaşlılık Maaşı Ödemeleri Ne Kadardır?

Yaşlılık maaşı ödemeleri yıllık olarak hesaplanmakta ve bireylere verilmektedir. 2020 itibari ile bireylere verilecek olan yaşlılık maaşı 671 lira zamlı fiyatı olarak belirlenmiştir. Bireylerin ilk altı ay boyunca bu tutar üzerinden maaş almaları öngörülen bir durumdur. %6,5 zam oranı ile 637 lira olan eski maaşa ekleme yapılmış ve 2020 itibari ile yaşlılık maaşının 671 lira olmasına karar verilmiştir. Yaşlılık maaşı artışları yıllık bazda hesaplanarak belirlenmektedir.

Yaşlılık Maaşı Ödemeleri Nasıl Yapılmaktadır?

Yaşlılık maaşı ödemeleri bireylerin doğum yılı esas alınarak yapılmaktadır. Ödemeler şu şekilde uygulanmaktadır.

 • Doğum yıllarının son rakamı 0 veya 5 olan bireylere ayın beşinde,
 • Doğum yıllarının son rakamı 1 veya 6 olan bireylere ayın altısında,
 • Doğum yıllarının son rakamı 2 veya 7 olan bireylere ayın yedisinde,
 • Doğum yıllarının son rakamı 3 veya 8 olan bireylere ayın sekizinde ve
 • Doğum yıllarının son rakamı 4 veya 9 olan bireylere ayın dokuzunda

yaşlılık maaşı ödemeleri yapılmaktadır. Belirlenen tarihlerden itibaren bireylerin yaşlılık maaşlarını çekme şansları bulunmaktadır. Belirlenen şartların taşınması, gerekli belgelerin hazırlanması ve işlemin onaylanması ile bireyler kolaylıkla yaşlılık maaşı alma hakkına sahip olurlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.