iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2020 Ölüm (Cenaze) Yardımı Başvurusu, Şartları ve Miktarı

15.05.2020
123
2020 Ölüm (Cenaze) Yardımı Başvurusu, Şartları ve Miktarı

Ölüm parasının miktarı kişinin bağlı olduğu sigorta koluna göre değişiklikler göstermektedir. Ölüm yardımı almak için gerekli şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Üzerinden ölüm parası alınacak kişinin SGK’ya bağlı olması gerekmektedir.
 • Emekli sandığı sigorta kolu kaydı varsa en az 1 yıllık ödenmiş prim günü olmalıdır.
 • Vefat eden kişi emekli ise emekli aylığı dışında herhangi bir geliri bulunmamalıdır.
 • Vefatın üzerinden beş yıl geçmemesi gerekmektedir. Zaman aşımına uğrayan başvurular kabul edilmemektedir.

Ölüm Yardımı Hangi Durumlarda Yapılır?

Cenaze ödeneği yapıldığı haller şöyledir:

 • Emekli sandığı sigorta kolundan emekli olanların vefatında,
 • Sigortalı olarak çalışan bir kişinin vefatında,
 • Yaşlılık aylığı alan bir kişinin vefatında,
 • En az 1 yıl boyunca sigortalı olarak çalışmış, sonrasında işten çıkmış ya da çıkarılmış bir kişinin aynı yıl içerisinde vefat etmesi durumunda cenaze ödeneği alınabilir.

Ölüm Parasına Nereden Başvurabilirim?

Ölüm Parası almak için cenaze masraflarını üstlenen kişilerin gerekli belgeler toplandıktan sonra vefat eden kişinin emekli aylığı aldığı SGK Merkezi’ne başvurmak gereklidir. Başvuruların şahsen yapılması mecburidir. Başvuru için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Muhtarlıktan alınan cenaze ödeneği formu. (Bu formu yalnızca hak sahipleri doldurabilmektedir.)
 • Vefat eden kişinin ölüm belgesi.
 • Başvuruyu yapan kişinin TC kimlik kartı.

Cenaze Ödeneği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ölüm yardımı sorgulamasını e-Devlet kapısı üzerinden yapmak mümkündür. e-Devlet şifrenizin bulunmaması durumunda PTT şubelerinden şifrenizi temin edebilirsiniz. PTT vezneleri 2 devlet şifresi oluşturmaya karşılık olarak 2 TL hizmet bedeli talep etmektedir. Şifrenizi unuttuysanız cep telefonu numaranızın e-devlet sisteminde doğrulanmış olması durumunda şifresini e-Devlet giriş menüsünden değiştirilmektedir. Cep telefonu numaranız sistemde doğrulanmamış ise PTT şubelerine müracaat ederek 4 TL hizmet bedeli karşılığında şifrenizi değiştirebilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden Devlet sistemi üzerinden ölüm yardımı sorgulaması yapmak için aşağıdaki yolu izlemelisiniz:

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapmalısınız.
 • “e-Hizmetler” sekmesindeki “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasına girmelisiniz.
 • Açılan sayfadaki “Şahıs Ödemeleri Sorgulama” hizmetini kullanarak başvuru sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

Ölüm Maaşı, Ölüm Yardımı İle Aynı Hizmet mi?

Ölüm maaşı ile ölüm yardımı birbirinden farklı ödeneklerdir. Ölüm yardımı vefat eden sigortalının cenaze masraflarının karşılanabilmesi için bir kereye mahsus olmak üzere yapılan yardımdır. Ölüm maaşı işe vefat eden sigortalının hak sahiplerine bağlanan maaş türüdür. Ölüm yardımı başvurusunda 5 yıllık bir zaman aşımı söz konusuyken, ölüm maaşı için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Ölüm maaşı almak isteyen kimseler belirtilen şartları sağladığı takdirde ölüm maaşına her zaman başvurabilir.

Ölüm Maaşından Faydalanma Şartları Nelerdir?

Vefat eden kişinin üzerinden alınacak ölüm maaşından yararlanmak için vefat eden kişinin birtakım koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşullar sağlandığı takdirde ölüm halinde emekli maaşından faydalanmak mümkündür. bahsi geçen şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Bağ-Kur’a bağlı emeklinin 2008 yılından sonra ölmesi durumunda en az 1800 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.
 • Bağ-Kur’a bağlı emeklinin 2008 yılından önce ölmesi durumunda ise en az 1080 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.
 • SSK’ya bağlı olarak hizmet veren bir kişinin 5 yıl sigortalı olarak çalışması ve en az 900 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.
 • Vefat eden kişinin üzerinden ölüm aylığı alınabilmesi için vefat eden kişinin genel sağlık sigortası primi dâhil, ödenmemiş hiçbir prim borcu olmamalıdır.

2020 Ölüm Parası Ne Kadar?

Ölüm parasının 2020 yılında belirlenen tutarı vefat eden şahsın bağlı olduğu sigorta kurumuna göre değişiklik göstermektedir. SSK ve Bağkur kapsamında olan kişilerin vefatı durumunda cenaze yardımı 715 TL’dir. Emekli sandığına bağlı kişilerin vefatı durumunda ise cenaze yardımı 2.200 TL’dir.

Ölüm parası 2-3 aylık bir süre içerisinde hak sahipleri adına Ziraat Bankasına yatırılmaktadır. Hak sahipleri TC kimlik kartları ile Ziraat bankasına başvurarak ölüm yardımı parasını çekebilir. SGK’da tanımlı başka bir hesap bulunması durumunda ise ölüm parası Ziraat Bankası’na değil, SGK’da tanımlı banka hesabına aktarılır.

Cenaze yardımının başka bir bankaya aktarılmasını isteyen kişiler SGK’ya başka bir banka hesabını tanımlayabilirler. Bu işlem SGK’dan ya da e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Cenaze ödeneğinin çekilmemesi durumunda bahsi geçen para SGK’nın emanet hesabına aktarılmaktadır. Zaman aşımı süresi dolmadan SGK emanet hesabına aktarılan paranın tekrar talep edilmesi gerekmektedir. Zaman aşımı durumunda hiçbir koşula cenaze ödeneği geri alınamamaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.