iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2020 KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvurusu ve Şartları

17.05.2020
180

KOSGEB nitelikli eleman desteği

2020 KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvurusu ve Şartları

KOSGEB nitelikli eleman desteği küçük ve orta ölçekli işletmeler için sunulan bir fırsattır. Çalışanların bir kısmının maaşı devlet tarafından verilmekte olan KOSGEB nitelikli eleman desteği sayesinde işletmelere yeni personel istihdam edilmesini sağlamaktadır.

KOSGEB Nitelik Eleman Desteği Nedir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği işletmelerin ihtiyaç duyduğu özelliklere göre çalışan alma taleplerinin yerine getirilmesi için KOSGEB’in sunduğu bir destektir. Desteğin verilme süresi 2 yılı kapsamaktadır ve bu süre zarfında verilecek olan toplam destek miktarı 50 bin lira olarak belirlenmiştir. Bu desteği almak isteyen bireylerin istihdam edecekleri bireylerin 2 veya 4 yıllık üniversite mezunu olması gerekmektedir. Uygun şartlara sahip olan işletmelere sunulan bu destekte SGK giriş işleminden sonra 3 aylık dönemi kapsayan aylık ödemeleri %60 oranında KOSGEB tarafından toplu olarak verilmektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Neden Verilmektedir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği verilmesini ana nedeni küçük ve orta ölçekli olan işletmelerin en uygun personele ulaşmasının sağlanmasıdır. Girişimcilerin donanımlı oldukları alanlar üzerinden işe atılmalarını destekleyen KOSGEB ülke ekonomisine katkıda bulunmak, girişimcilik faaliyetlerini yaygınlaştırmak, yeni iş kolları açmak için bu desteği sunmaktadır. Bireylerin işe yeni atıldıkları dönemde yeni girişimci desteği de sunan KOSGEB, yaratıcı fikirlerin canlanması ve bireylerin uygun üretim elde edebilmeleri için nitelikli eleman desteği vermektedir.

KOSGEB Nitelik Eleman Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB nitelikli elaman desteği başvuru şartları içinde istihdam edilecek personelin özelleri ve işletmenin istihdam gerçekleştirme özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerin bazıları şu şekildedir.

  • İstihdam edilecek personelin T.C. vatandaşı olması
  • Başvuru tarihinden önceki ödemde 12 ay içinde eleman istihdamının yapılmamış olması,
  • Nitelikli elemanın YÖK üzerinden yüksek öğretim kurumu mezunu olduğunun teyit edilmesi,
  • Bireylerin part time veya serbest zamanlı olarak değil de tam zamanlı olarak istihdam edilmesi,
  • İşveren ile istihdam edilecek birey arasında herhangi bir akrabalık durumunun bulunmaması,
  • İstihdam edilecek bireyin SGK tarafından sigortasının yapılması ve
  • Başvuru işlemleri yapıldıktan sonraki 45 gün içinde istihdamın gerçekleşmesi KOSGEB nitelikli eleman desteği başvurusu için aranan şartlardır.

KOSGEB Nitelik Eleman Desteği Ödeme Tutarı Nedir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği ödemesi başvurunun kabul edilmesinden sonraki iki yılı kapsamaktadır. İşletmelere ödenecek olan toplam tutar 50 bin liradır ve destek oranı olarak aylık ödenenin %60’ı olarak ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir. İstihdam edilen bireyler için yapılacak olan maaş desteği; herhangi bir yüksek okuldan mezun olmuş bireyler için 2000 lira, lisans eğitimi tamamlayıp mezun olmuş bireyler için 2500 lira ve yüksek lisans ve doktora gibi üst düzey eğitim almış bireyler için 3500 lira olarak KOSGEB tarafından belirlenmiştir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

KOSGEB nitelikli eleman desteği başvurusu yapmak isteyen bireylerin son 12 ay içerisinde herhangi bir personel istihdamında bulunmamış olması gerekmektedir. Destek almak isteyen bireylerin şartları taşıması halinde izlemeleri gereken başvuru basamakları şunlardır.

  • KOSGEB sistemine kayıt yaptırılması gerekmektedir. Kayıt işlemleri için https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/KOSGEBRegistration internet sitesi üzerinden sisteme giriş yapılması gerekmektedir.
  • Kayıt sonrasında e devlet üzerinden şifre temini yapılmalıdır.
  • E devlet üzerinden giriş yaparak KOSGEB destek programına başvurulması ve ardından eleman desteği için gerekli form ve belgelerin sisteme yüklenerek başvuru yapılması gerekmektedir.

Başvuru aşamalarının eksiksiz yapılması sonucunda başvuru formu KOSGEB’e gönderilmektedir. KOSGEB tarafından onaylanan başvuru Sonrasında e- posta ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme sonrasında KOSGEB nitelikli eleman desteği uzmanı ile telefon üzerinden görüşme yapmak mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.