iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2020 KOSGEB Engelli Desteği Başvurusu ve Şartları

2020 KOSGEB Engelli Desteği Başvurusu ve Şartları

2020 KOSGEB engelli desteği için başvuru sahibin sağlaması gereken en önemli şart başvuru sahibinin KOSGEB’in girişimcilik kurslarına katılmış olması ve bu kurslardan başarılı bir şekilde geçmiş olması gerekmektedir. KOSGEB engelli desteği iki şekilde verilmektedir. KOSGEB engelli destekleri ise şu şekildedir:

  • KOSGEB Engelli desteği kredisi,
  • KOSGEB Engelli hibe destekleri.

2020 KOSGEB Engelli Desteği Nedir?

2020 KOSGEB engelli desteği engelli vatandaşların çalışma hayatında daha çok yer alması ve hayat standartlarının olumlu yönde desteklenmesi için devletin sosyal devlet ilkesi gereği güttüğü politikalar sonucu ortaya çıkan destek programlarıdır.

Devlet sosyal devlet ilkesi gereği KOSGEB’in girişimcilik kurslarından başarılı olmuş engelli vatandaşlara başvuru şartlarında kolaylık ya da hibe edilen miktarın arttırılmasını sağlamaktadır.

2020 KOSGEB Engelli Desteği İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

2020 KOSGEB engelli desteği için sağlanması gereken şartlar konu ile alakası olan kimseler tarafından en çok araştırılan konu başlıklarından bir tanesidir. KOSGEB engelli desteği için başvuru sahibinin sağlaması gereken şart ve hakkındaki genel bilgiler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Başvuru sahibinin KOSGEB girişimcilik kurslarına katılmış ve bu kursları başarılı bir şekilde bitirmiş olması: Girişimcilik kurslarına başvurular e-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Girişimcilik kursu başvurusu tamamlandıktan sonra başvuru sahibi bu kurslara %70 oranında devam etmelidir. Bu kurslara gerektiği gibi devam etmeyen ya da başarılı olamayan kimseler KOSGEB’in engelli vatandaşlar için geliştirdiği desteklerden faydalanamamaktadır.

2020 KOSGEB Engelli Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

2020 KOSGEB engelli desteği başvurularının yapılma şekli konu ile ilgisi olan vatandaşlar tarafından en çok araştırılan konu başlıklarından bir tanesidir. 2020 engelli desteği için başvuru sahibinin yapması gerekenler şu şekilde özetlenebilmektedir:

  • Destek almak isteyen kimseler girişimcilik kurslarından aldıkları belgeler kapsamında geliştirdikleri projeleri KOSGEB kurumunda bulunan yetkililere sunmalıdır.
  • Destek almak isteyen kimsenin geliştirdiği projenin KOSGEB’in desteklediği sektörlerden bir tanesinde girişimcilik yapmayı hedeflemesi gerekmektedir.
  • KOSGEB tarafından faturalandırmış harcamalarının belirli bir kısmı karşılandığından dolayı ilgili kimsenin faturalarını saklaması ve harcamalarını faturalandırması gerekmektedir.
  • KOSGEB desteği almak isteyen kimsenin bu sektörde daha önce faaliyet göstermemiş olması ya da son bir sene içerisinde bu sektörde faaliyet göstermemiş olması gerekmektedir.

2020 KOSGEB Engelliler İçin Hibe Desteği Nedir?

2020 KOSGEB engelliler için hibe desteği KOSGEB’in engelli vatandaşları desteklemek için geliştirdiği ilk programdır. KOSGEB tarafından sunulan bu destek tamamen hibe şeklinde gerçekleştirilmekte yani destekten yararlanan kimse yararlandığı miktarı geri ödememektedir. 2020 engelli hibe desteği engelli girişimciye 50 bin TL alt sınır olmak üzere ödenmektedir. Bu miktar alt sınır olmakla birlikte KOSGEB kurumu ve bakanlığının olumlu görüşünün olması halinde bu miktar daha üste bir rakama çıkarılabilmektedir. Bu rakamı etkileyen bir diğer etken de girişimcinin yapmış olduğu harcamalardır. Ancak girişimci unutmamalıdır ki en son karar bakanlık ve KOSGEB tarafından verilmektedir.

2020 KOSGEB Engelliler İçin Faizsiz Kredi Nedir?

2020 KOSGEB engelliler için faizsiz kredi KOSGEB kurumunun engelli vatandaşların iş hayatında daha çok yer alması için geliştirdiği engelli desteği programlarından bir diğeridir. KOSGEB kurumu hibe programına ek olarak faizsiz kredi de kullandırabildiği gibi sadece faizsiz kredi de kullandırabilmektedir. KOSGEB engelli vatandaşlara 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkânı sunmaktadır. Engelli vatandaşın bu krediyi kullanması halinde kredi ödemesine 1 yıl sonra başlamakta ve talebine göre kredi 4 yıla kadar vade seçeneği ile beraber sunulmaktadır. Kredi kullanmak isteyen engelli kimsenin KOSGEB başvuru şartlarını taşıması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.