iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2020 İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu ve Şartları

İŞKUR kısa çalışma ödeneği

2020 İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu ve Şartları

2020 kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için başvuru şartlarının, işçinin kısa çalışma ödeneğini alabilmesi için yerine getirmesi gereken koşullardır. Bu koşullar:

  • İşverenin kısa çalışma talebinin, iş müfettişleri tarafından yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması.
  • Kısa çalışma ödeneğinden faydalanacak işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma süreleri ve prim koşullarını yerine getirmiş olması (Covid-19 salgını nedeniyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün sigortasının yatmış olması kaydıyla son 3 yılda 450 gün prim ödemiş olması).
  • İş müfettişleri tarafından yapılacak inceleme sonucu kısa çalışma ödeneğinden faydalanacak kişilerin bilgilerinin bulunması.

Kısa çalışma ödeneği başvurusu, İŞKUR tarafından verilen numara ile Kısa Çalışma Talep Formunun doldurulması ve mail yoluyla İŞKUR biriminin elektronik posta adresine ulaştırılarak gerçekleştirilir. Ayrıca belgelerin fiziki ortamlarda teslim edilmesine gerek yoktur.

Kısa Çalışma Ödeneğinin Oluşabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

İŞKUR kısa çalışma ödeneği oluşma şartları aşağıdaki gibidir:

  • Ekonomik, bölgesel veya sektörel kriz nedeniyle zorlayıcı sebebin oluşması,
  • İşyerindeki; haftalık çalışma sürelerinin önemli derecede azalması, faaliyetin geçici olarak kısmen durması veya faaliyetin geçici olarak tamamen durması.

2020 Kısa Çalışma Ödeneğinin Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 kısa çalışma ödeneğinin başvurusunda, Covid-19 salgını göz önünde bulundurularak elektronik posta yoluyla başvuru yazısının iletilmesi zorunlu tutulmuştur. Başvuru, işveren tarafından yapılır. Başvuru yazısında belirtilmesi gereken hususlar aşağıda sıralanmıştır:

Genel ekonomik, bölgesel veya sektörel krizin işyerinde oluşturduğu zorlayıcı etkiler ve işyerinin bu krizden nasıl etkilendiği,
İşyerinin adı, adresi, işyeri İŞKUR numarası, sosyal güvenlik işyeri sicil numarası,
İŞKUR tarafından belirlenen kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak işçilere ilişkin bilgilerin olduğu listeyi hazırlamak.

Kısa Çalışma Ödeneği Alırken İşten Çıkarım Yapılabilir mi?

Kısa çalışma ödeneğinin miktarı, işyerinin prensipleri ve işin değerine bağlı olarak, işveren tarafından belirlenir. 2020 yılında günlük en az 58 TL, en fazla 146 TL’dir; aylık ise en az 1752 TL, en fazla 4.368 TL’dir.


Her ayın 5’inde yatacak olan kısa çalışma ödeneği, PTTBank aracılığıyla gerçekleştirilir.

Ayrıca kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaya hak kazanan işyerleri, 4857 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinin (III) numaralı bendinde ve 40 ıncı maddesinde öngörülen bir haftalık süreden sonra ödemeler başlar. Bu bir haftalık süreçte prim ve ödemeler işverenin yükümlüğündedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Neden Kesilir?

2020 kısa çalışma ödeneğinin kesilme nedenleri çeşitlilik gösterir:

  • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan kişinin işe girmesi,
  • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan kişinin emekli maaşı almaya başlaması,
  • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan kişinin askere gitmesi,
  • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan kişinin herhangi bir kanun sebebiyle işinden ayrılmak zorunda kalması,
  • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan kişinin geçici iş göremezlik ödeneği almaya başlaması kısa çalışma ödeneğinin kesilme nedenleri arasında sayılabilir.

2020 Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Hesaplanır?

İŞKUR kısa çalışma ödeneği hesaplaması günlük ücret üzerinden yapılır. Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalı çalışanın son 12 aylık kazançları dikkate alınarak hesaplanır. Çalışanın, günlük ortalama brüt kazancının %60 ı, günlük kısa çalışma ödeneğini oluşturur. Bu şekilde hesaplandığında 1 aylık kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin %150 sini geçemez.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.