iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2020 E Devlet Şifresi Başvurusu, Ücreti ve Nasıl Alınır?

12.05.2020
151
2020 E Devlet Şifresi Başvurusu, Ücreti ve Nasıl Alınır?

E devlet bireylerin birçok yasal işlemi kolaylıkla yapmalarını sağlayan bir platformdur. Bireylerin bu platforma girebilmeleri ve faydalanabilmeleri için T.C. kimlikleri ile e devlet şifresi almaları gerekmektedir.

E Devlet Şifresi Nedir?

E devlet şifresi bireylerin e devlet kapısını kullanmaları için sahip olmaları gereken şifredir. Sisteme giriş yapabilmek için bireylerin kimlikleri ile aldıkları şifre ile sisteme giriş yapmaları mümkündür. E devlete giriş yapmak için şifrenin yanı sıra e- imza, mobil imza gibi farklı giriş alternatifleri de bulunmaktadır. E devlet vatandaşların kamu hizmetlerine kolay şekilde ulaşmalarını ve işlem yapmalarını sağlayan bir platformdur. Bireylerin vergi, harç ve benzeri ödemelerini yapabilmelerini sağlayan uygulama ayrıca kimlik bilgiler, eğitim durumu, sağlık verileri gibi birey hakkındaki farklı verilerinde bulunduğu bir yapıya sahiptir.

E Devlet Kapısı Ne Tür Hizmetler Sunmaktadır?

E devlet kapısı vatandaşların ihtiyaç duyacakları yasal işlemleri kolaylıkla öğrenmesini sağlar. Bireylerin haklarındaki bilgilere kısa ve bütüncül bir şekilde ulaşmalarını sağlayan e devlet kapısı vatandaşların farklı alanlarda bilgilendirilmelerini sağlamaktadır. Bireylerin haklarındaki tüm bilgilendirmelere kolaylıkla ulaşmasını sağlayan sistem ayrıca entegre elektronik hizmetleri ile kısa ve kolay işlem imkânı sunmaktadır. Ödeme işlemleri, kurum ve kuruluşlar üzerinden gerçekleştirilecek olan işlemlerin kısa yoldan yapılması gibi kolaylıkları vatandaşa sunan bir hizmettir.

E Devlet Şifresi Alma Başvurusu

E devlet şifresi almak için bireylerin PTT Merkez müdürlüklerinden şifre talebinde bulunmaları mümkündür. PTT merkezleri veya yetkili şubelere başvurarak e devlet şifresi alınabilmektedir. Yurtdışında yaşayan vatandaşların talepleri üzerine konsolosluklardan da e devlet şifresi verilebilmektedir. Bu işlem için gerekli merkezlere gidilerek e devlet şifresi talebinde bulunulması yeterlidir. Bireylerin işlem gerçekleştirebilmeleri için önce sıra almaları gerekmektedir. Sıra alma işleminden sonra sırası gelen vatandaşların yetkili kişiye e devlet şifresi talep etmeleri ve T.C. kimlikleri ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. T.C. kimlik yerine evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyeti, mavi kart ve benzeri bireylerin kimliklerinin belirli olduğu belgeler ile işlem talebinde bulunulabilmektedir. İşlem için görevli birey tarafından sisteme başvuru oluşturulmaktadır. Ardından bireylere şifre zarfı verilmektedir.

E Devlet Şifresi Alma Ücreti Ne Kadar?

E devlet şifre ücreti ilk alımlarda 2 liradır. PTT merkezlerinden ve diğer başvuru noktalarından e devlet şifre talebinde bulunulduktan sonra bireyler için talep oluşturulup şifre verilmektedir. Bireyle şifre aldıktan sonra sisteme giriş yaparak şifrelerini değiştirebilirler. Bireylerin ilk sefer aldıkları şifreyi değiştirmek için tekrar e devlet şifresi alma başvurusunda bulunmaları halinde 4 lira ödemeleri gerekmektedir. Hiçbir ödeme yapmadan internet üzerinden de şifre değişim işlemi yapılabilmektedir.

E Devlet Şifre Değiştirme İşlemleri

E devlet şifre değiştirme işlemi yapmak için bireyler internet üzerinden işlem tercihinde bulunabilecekleri gibi PTT üzerinden yeni şifre alma talebinde de bulunabilmektedirler. İnternet üzerinden şifre değişikliğinde bulunmak için öncelikle sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra şifre ve güvenlik ayarlarım sayfasına giriş yapılmalıdır. Bu sayfa üzerinden şifre değişikliği talebinde bulunulabilmektedir. Eski şifrenin girilmesi ve şifre değiştirme sorularının cevaplanması ile kolaylıkla şifre değiştirme işlemi yapılabilmektedir. E devlet şifresinin unutulması durumunda sisteme giriş yaparken şifremi unuttum bölümünü tercih ederek işlem yapabilirsiniz. Bunun için kimlik bilgilerinizi, güvenlik sorularını ve diğer soruları eksiksiz olarak cevaplamanız gerekmektedir. Eksiksiz ve doğru cevaplandırılan sorulardan sonra bireyler yeni şifre oluşturma sayfasına yönlendirilmektedirler. Yönlendirilen sayfa üzerinden sisteme giriş yapmanızı sağlayan yeni bir e devlet şifresi oluşturabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.