iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2020 Doğum İzni Başvurusu, Dilekçesi, Şartları ve Süresi

14.05.2020
143
2020 Doğum İzni Başvurusu, Dilekçesi, Şartları ve Süresi

Doğum izni yasal olarak doğum gerçekleştirecek olan bireylere kolaylık sağlaması açısından sunulan bir haktır. Bireylerin doğumdan kısa zaman öncesi ve doğum sonrası için belli bir süre kapsamında işe ücretli veya ücretsiz olarak bir miktar ara vermesi doğum izni kapsamına girmektedir.

Doğum İzni Nedir?

Doğum izni anne adaylarının doğumlarının son zamanlarında rahat bir süreç geçirmelerini sağlamak amacıyla bireylere verilen bir izindir. İzin kapsamında bireylerin gebeliklerinin 32. haftasında olması gerekir. Doğum izni için bireyler son üç haftayı tercih edebilecekleri gibi minimum 32 haftayı doldurduktan sonra izin kullanma hakkında sahip olmaktadırlar. Doğum sürecinde 40 haftanın esas alınması ile bireylere son sekiz haftalık süreç için izin alma hakkı tanınmaktadır.

Doğum İzni Nasıl Alınır?

Doğum izni alma işlemi için bireylerin kadın doğum alanında muayene olduktan sonra rapor almaları gerekmektedir. Raporda bireylerin çalışamaz olduğunun ve hamilelik haftasının belirtilmesi gerekir. Doktor tarafından verilen ve onaylanan raporun bir örneğinin iş yerine teslim edilmesi gerekmektedir. İş yerinin birey tarafından sunulan raporu SGK sistemine işlemeleri ve izinlerini onaylamaları gerekmektedir. SGK sistemine işlenmeyen işlemler geçerli sayılmamakta ve bireylere aksi durumlarda izin uygulaması yapılamamaktadır.

Doğum İzni Kaç Gündür?

Doğum izni gün sayısı farklı hesaplama işlemlerine tabi tutularak belirlenmektedir. Bireylerin toplam olarak 16 hafta boyunca izinli olarak sayılmasını esas alan doğum izni için bireylerin en az 32 haftalık gebe olmaları gerekmektedir. Gebe bireylerin 32. hafta yerine daha ilerleyen bir haftada doğum izni almaları halinde toplam süre 16 haftaya tamamlanacak şekilde izin uygulaması yapılmaktadır. Genel olarak doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olarak bireylere doğum izni sunulmaktadır. Bireyler doğum izni kullanmak için en erken 32 haftalık süreçte en geç 37 haftalık süreçte izin başvurusunda bulunmalıdır. İzinler 37. haftadan sonra zorunlu olarak uygulanmakta ve 37. haftanın sonundan itibaren izin süresi 16 hafta olarak uygulanır.

Doğum İzni İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

Doğum izni dilekçesi bireylerin doğum izninde bulunmak için talep oluşturmalarını sağlamaktadır. Bireylerin dilekçe yazarken dikkat etmeleri gereken bazı konular vardır. Bunlardan ilki dilekçenin iş yerine yazılması ve bu yüzden de iş yerinin adının dilekçenin baş kısmına yazılmış olması gerekmektedir. Dilekçe girişinde yetkili makama sayın diyerek hitap edilmesi ve sayın ifadesinden önce sicil numarasının yazılması gerekmektedir. Hitap edilen iş yerine 32 haftalık hamile olunması belirtilmeli ve doğum izni kullanma talebinin yazılması gerekmektedir. Bilgilendirme ve talep yazısı sonrasında dilekçeye gereğinin yapılmasını arz ediyorum ifadesi yazılarak dilekçeye son verilmesi gerekmektedir. Dilekçenin en son kısmına bireylerin ad- soyad bilgilerini yazmaları gerekmektedir. Bilgilendirme ve talep bölümünün kısa tutulması, net ve açık bir şekilde izah edilerek yazılması gerekmektedir.

Doğum İzni Sonrasında Ücretsiz İzin Kullanmak

Doğum izni sonrası süreçte bireyler istekleri dahilinde ücretsiz izin kullanma hakkına da sahiptir. Ücretsiz izin kullanmak isteyen bireylerin altı aya kadar ücretsiz izin kullanma hakları bulunurken bu hakka sahip olmak için on altı haftalık ücretli izin sonrasında yeniden dilekçe yazmaları gerekmektedir. Yasal olarak 6 ay ücretsiz izin kullanma hakkı bulunan bireylerin dilekçede sicil numarası ve doğumun gerçekleştiği tarihin belirtilmesi gerekmektedir. Analık izninin kullanıldığı ve ücretsiz izin talebinde bulunulduğunun belirtilmesi için dilekçe sonuna belirtilen süre içerisinde izinli sayılma talebi iletilmeli ve gereğinin yapılmasını arz ediyorum cümlesi ile ücretsiz doğum izni dilekçesi tamamlanmalıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.