iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2020 Askerlik Borçlanması Başvurusu, Şartları ve Miktarı

14.05.2020
126
2020 Askerlik Borçlanması Başvurusu, Şartları ve Miktarı

Askerlik borçlanması sayesinde emeklilik için eksik kalan günlerin tamamlanması mümkündür. Askerde geçirilen sürenin askerlik borçlanması kapsamında sayılarak prim ödemesinin yapılması ile erken emeklilik hakkı kazanılması mümkündür.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması bireylerin sigorta sürelerinin yaş şartını sağlaması fakat gün eksikliği bulunması durumunda tercih ettikleri bir uygulamadır. Yaş itibari ile bireylerin emekli olmaya hak kazanması fakat günlerinin yeterli sayıda olmaması durumunda askerlikte geçirilen günlerin borçlanılması mümkündür. Bu şekilde gün tamamlanması yapılabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Şartları Nelerdir?

  • Er ve erbaş düzeylerinde uygulanabilen borçlanmaya yedek subay okulunda geçirilen süre de dahil edilebilmektedir.
  • Askerlik için bir yıl veya bir ay süre fark etmeksizin yapılan askerlik süresi kadar borçlanma imkânı bulunmaktadır.
  • Askerlik günlerinin borçlanılması için bireylerin borçlanma işlemini yapacakları gün uygulanan asgari ücret üzerinden ödeme yapmaları gerekmektedir.
  • Herhangi bir iş veren tarafından askerlik süresi içerisinde SGK priminin ödenmemiş olması gerekmektedir.
  • Askerlik borçlanmasının yapılabileceği diğer bir durum ise bireylerin çalışmaya başlamadıkları dönemler içinde borçlanma işlemi yapabilmeleridir. 2003 yılında çalışmaya başlayan ve 2002 yılında askerlik yapan bireylerde askerliklerini borçlandırma ile prim günü olarak saydırabilmektedirler.

Askerlik Borçlanması Başvuru İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Askerlik borçlanma başvurusu yapmak isteyen bireylerin SGK’ya askerden terhis olduklarını belirten belge ile başvurmaları gerekmektedir. Bireylere verilen askerlik borçlanması ile ilgili olan formun askerlik şubeleri aracılığıyla doldurularak başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru formu dahilinde askerlik süresinin gün bazında sayılması ve askerlik süresinin başlangıç ve bitiş tarihlerinin belirtilmesi gerekmektedir. Ardından askerlik şubelerinden onaylanan bu belgenin SGK Müdürlüklerine sunulması ve kurum tarafından incelenmesi beklenmektedir. İşlemin onaylanması durumunda bireyler askerlik borçlanması yaparak hesaplanan ödeme tutarlarını yatırmaları gerekmektedir. Bireylerin başvuru için nüfus cüzdanı fotokopisi, askerlik borçlanma belgesi ve askerlik şubelerinden temin edilen başvuru dilekçesine sahip olmaları ve bu belgeler ile SGK İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Askerlik Borçlanması Ödemesi ve Hesaplanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanma ödemesi işlemin gerçekleştirileceği günün asgari ücreti esas alınarak yapılmaktadır. Borçlanma için 2020 yılında uygulanacak olan ödeme tutarı asgari ücret ve tavan ücreti arasında bir ücretin beyan edilmesi ile olmaktadır. 2020 yılı itibari ile bireylerin günlük olarak ödeyebilecekleri en düşük tutar 31,39 lira ve en yüksek tutar da 235,44 liradır. 30 gün için taban ödeme tutarı 941,70 TL ve tavan ödeme tutarı 7063,20 TL olurken bu tutar 540 gün yanı 1,5 yıllık süre için tabanda 16950,60 TL ve tavanda 127137,60 TL olarak hesaplanmaktadır. Bireyler 1 ay, 6 ay, 1 yıl ve 1,5 yıl gibi farklı tarihlerin gün esasına göre hesaplanması ile ödemeleri gereken tutarı hesaplayabilmektedirler.

Askerlik Borçlanmasının Bireylere Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Askerlik borçlanması yapmanın sunduğu avantajlar bireylerin emekliliklerinin öne çekilmesini sağlamaktadır. Emekli olmak için bireylerin prim gün sayısı, yaş kriteri ve sigorta başlangıç tarihi önem taşımaktadır. Bireylerin bu üç hususta eksiksiz olarak tamamlamaları sonrasında gün eksikliği bulunursa bireyler askerlik borçlanması ile bugün eksikliğini telafi edebilmektedirler. Askerlik borçlanması bireylerin prim günlerinin tamamlanmasını sağlayarak maksimum 2 yaş önce emekli olabilmelerini sağlamaktadır. 2020 yılında taban puanı üzerinden iki yılını borçlanmak isteyen bireylerin 27,28 lira x 602 gün üzerinden 16422,56 lira ödeyerek askerlik borçlanması ile prim günü saydırmaları mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.