iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2020 1000 TL Devlet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 1000 TL Devlet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 1000 TL Devlet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 1000 TL devlet desteği başvurusu için e-devlet üzerinden yapılır.

Yardım başvurusu yapacak kişi sisteme giriş yaptıktan sonra, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işlemlerine tıklayabilir. Buradan da Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu seçeneğini seçebilir. Başvuru yapan kişinin aylık geliri, aile bireylerinin sayısı, ikamet durumu, medeni durumu, başka bir yerden destek alıp almadığı gibi soruların yer aldığı birkaç aşamalı formu doldurmak gereklidir. Tüm bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması oldukça önemlidir. Online bir şekilde gerçekleşen devlet yardımı başvurusu şu anda 3. fazdadır. İlk iki sefere başvuruda bulunup devlet yardımı almaya hak kazanan kişilerin yardım paraları kendilerine ulaştırılmıştır.


Pandemi Devlet Desteği Nedir?


Pandemi devlet yardımı, Covid-19 salgını nedeniyle ekonomik sıkıntı çeken kişilere yardım etmek amaçlı ortaya çıkmış bir yardım kampanyasıdır. Muhtaç birçok kişiye katkıda bulunan bu yardım, düzenli olarak yenilenmektedir. E-devlet üzerinden gerçekleşen başvuru, gerekli koşullar sağlandığı takdirde ihtiyacı olan kişilere 1000 TL’lik bir yardım sunar. Her aileden 1 kişinin başvurabileceği bu yardım, şu ana kadar 4 milyondan fazla kişiye ulaşmıştır.


Sosyal Destek Sonuçları Nasıl Sorgulanır?
Sosyal yardım sonuçlarını öğrenmek için yine e-devlet kullanılır. E-devlet arama çubuğuna sosyal yardım sorgulama yazdıktan sonra yardım başvurusu sonucunu gösteren ekran çıkar. Bu sayfada başvuru yapan kişinin, başvuru sonucunu gösteren bilgi yer alır. Başvurunun değerlendirme süreci tamamıyla e devlet üzerinden gerçekleşir, vatandaşlar sonuçların açıklanacağı tarihe kadar takiplerini online olarak gerçekleştirebilir.


1000 Lira Sosyal Dayanışma Parasına Kimler Başvurabilir?
Devlet 1000 TL Destek Paketi’ne başvuru yapabilecek kişiler, bu yardıma ihtiyaç duyan kişilerdir. Bir haneden yalnızca bir kişinin başvurusunun değerlendirmeye alınacağı yardımdan Faz 1 ve Faz 2 den yararlanmış olanlarla aynı koşullardaki kişiler destek alabilecek. Bu yardıma devletin belirlemiş olduğu kriterlere göre başvuruda bulunamayacak kişiler ise aşağıda sıralanmıştır:

  • 5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamında kamu işçileri,
  • 5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamında memurlar,
  • İŞKUR işsizlik ödeneğinden faydalananlar,
  • İŞKUR kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık alanlar yani emekliler.

Pandemi için hazırlanan sosyal dayanışma devlet yardımından herhangi bir başvuru yapmaksızın faydalanabilecek kişiler de vardır. 65 yaşını geçmiş muhtaç kişiler, halihazırda sosyal yardımdan faydalanan kişiler (engelli, öksüz-yetim, muhtaç asker çocuğu, gazi, şartlı eğitim desteğinden faydalananlar, şartlı sağlık desteğinden faydalananlar vb.) ekonomik destek paketi kapsamında 1000 TL ödeme alacak.


Devlet Yardım Parası Nasıl Alınır?
Devlet desteği alabilmek için, PTT üzerinden çalışılmaya başlanmıştır. Sosyal yardımdan faydalanmaya hak kazanan kişiler; PTT çalışanları, bekçiler ve kolluk kuvvetleri aracılığıyla kendi evlerinde ödemelerini alabilir. Bu ödemeler kararlaştırılan 5 gün içerisinde gerçekleştirilir. Ayrıca PTT kartı olan kişiler de tüm devlet bankalarının ATM’lerinden komisyonsuz bir şekilde çekebilir.
1.ve 2. fazdan farklı olarak 3. fazda yardım almaya hak kazanan kişiler, paralarını direkt olarak hesaplarına yatırılması şeklinde alabilirler.


Devlet Pandemi Desteğine Kimler Ne Zaman Başvurabilir?


2020 sosyal yardımına kimin ne zaman başvuru yapabileceği vatandaşların TC kimlik numarasının son hanesine göre gerçekleşmektedir. Oluşabilecek yoğunluğu azaltmak için böyle bir yöntem uygulanmaktadır.

2020 sosyal yardımına kimin ne zaman başvuru yapabileceği vatandaşların TC kimlik numarasının son hanesine göre gerçekleşmektedir. Oluşabilecek yoğunluğu azaltmak için böyle bir yöntem uygulanmaktadır.

  • TC kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar Pazartesi,
  • TC kimlik numarasının son hanesi 2 olanlar Salı,
  • TC kimlik numarasının son hanesi 4 olanlar Çarşamba,
  • TC kimlik numarasının son hanesi 6 olanlar Perşembe,
  • TC kimlik numarasının son hanesi 8 olanlar Cuma günleri başvuru yapabilir.

Cumartesi ve Pazar günleri ise herhangi bir sınırlama olmaksızın bütün vatandaşlar bu devlet yardımına başvuruda bulunabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.