iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Zihinsel Engelli

Zihinsel Engelli

Zeka; her insanda doğuştan itibaren bulunan ve ilerleyen yıllarda gelişen problem çözme yeteneğidir. Zeka sayesinde insanların çevresindeki olayları algılaması, olaylar hakkında muhakeme yapması, birtakım eylemlerde bulunması söz konusu olmaktadır. Bir başka deyişle, zeka sayesinde insanın hayatla uyumlu bir şekilde yaşaması sağlanmaktadır.
Zihinsel engelli olma durumu; doğum öncesi, doğum sırasında ve doğumdan sonra birtakım sebeplere bağlı olarak gelişen, zihinsel işlevlerde normal insanlara kıyasla önemli derecede gerilik ve uyumlu davranış gösterememe halidir. Zihinsel engelli olma halinde üç farklı unsur bulunmaktadır. Genel zeka fonksiyonunun ortalamanın çok altında olması, yaşanılan toplumda toplumsal beceriler, sorumluluk alma, iletişim kurma, kendi kendine yetme gibi konularda geri kalınması, 16 yaşından önce bu durumun başlaması gibi hususların zihinsel engelli olma halinin en belirgin özellikleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Zihinsel Engellilerin Özellikleri Nelerdir?

Konuşma, dikkat, düşünme ve hafıza konularında yaşanan belirgin bozuklukların zihinsel engelli olma halinin en net ipuçları olduğunu söylemek mümkündür. Zihinsel işlevlerdeki bozuklukların yanı sıra uyumsal davranışlardaki yetersizliğin de bu durumun bir göstergesi olduğunu söylemek mümkündür. Kişinin kendi yaş grubundan beklenen birtakım davranışları sergileyememesi, bağımsız olamaması ve sosyal sorumluluklarını yerine getirememesi gibi hususlar; uyumsuz davranış göstergesi olarak kabul edilmektedir.

İnsanlarla iletişim kurma, günlük yaşam aktivitelerini yerine getirme, akademik beceriler sağlama, iş bulup çalışabilme gibi hususların kişinin zihinsel işlevlerinde herhangi bir anormallik olmadığını gösteren hususlar arasında olduğunu söyleyebiliriz. Zihinsel engelli olan çocuklarda ise bu durumun etkileri çok daha net görülmektedir. Bu sorundan muzdarip çocuklarda gelişim aşamaları tam olarak sağlanamaz. Konuşma ve yürüme gibi aktivitelerin yaşıtlarına kıyasla çok daha sonra gerçekleşmesi söz konusudur.

Zihinsel engelli olma halinin doğumdan çok sonra meydana çıkmasına rastlanabilir. Bazı dönemlerde, çocukluk döneminin sonunda da ortaya çıkabilir. Bu noktada, zihinsel engelli olma halinin belirtilerinin bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan etmenlere göre farklılık gösterdiğini ifade etmek gerekir. Hafif derecedeki zihinsel engelliliğin tanımlanması; okul öncesi eğitim aşamasında sosyal, iletişim ve akademik becerilerdeki yetersizlikle açıklanabilir.

Zihinsel Engelli Vatandaşlar Neler Yapabilir?

Zihinsel engelli vatandaşların bu durumlarından dolayı hayattan kopmasına gerek yoktur. Tam aksine, bu insanların çevresindekilerle daha iyi iletişim kurması, hayatla bağının devam etmesi, birtakım aktivitelerde bulunması için uygun imkanlar sunulmaktadır. Her şeyden önce, engelli olduğunu tam teşekküllü ve devlet tarafından görevlendirilmiş hastanelerden aldığı raporla kanıtlayan insanlara engelli maaşı verilmektedir. Bunun yanı sıra, zihinsel engeli bulunan vatandaşlara evlerinde bakan kişiler için evde bakım parası ödenmektedir.
Zihinsel engelli vatandaşların engelli bakımı ve rehabilitasyon teknikerinden yardım alması mümkündür. Bu tekniker sayesinde engelli vatandaşların fiziksel aktivitelerini yerine getirmesine yardımcı olunmaktadır. Bunun yanı sıra, engelli vatandaşlar için özel olarak sunulan ÖTV ve MTV indiriminden faydalanmak mümkündür.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.