iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ev Hanımlarına Emeklilik

25.05.2020
47

Ev Hanımları Nasıl Emekli Maaşı Alabilir?

Ev Hanımlarına Emeklilik

Ülkemizde ve dünyada son 100 yılda ciddi değişimler meydana gelmiştir. Özellikle ülkelerin yönetim rejimlerinin değişmesi birçok yeniliği de beraberinde getirmiştir. Türkiye’de de 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Cumhuriyetimizin ardından her alanda değişiklikler meydana gelmiştir. En etkili ve köklü değişiklik ise kadınların çalışma hayatında olmuş ve birçok kadın geçen yıllar içinde aktif şekilde iş hayatında rol almaya başlamıştır. Bunun sonucu olarak erkeklerle aynı haklara sahip olan ve çok iyi yerlere gelen kadınlar belli bir yaşı ve çalışma süresini doldurduktan sonra emekli olma hakkı kazanmaya başladı. Yaşlılık yıllarında rahat etmemizi sağlayan ve bizi güvence altına alan emeklilik hakkı günümüzde birçok kadın tarafından yararlanılan bir imkandır. Ancak sanılanın üzerine sadece çalışan kadınlar emekli olmaya hak kazanmaz. Ev hanımları da belli koşulları sağladıkları takdirde emekli maaşı alarak yaşlılık yıllarını güvence altına alabilir.

Normal şartlarda bir kadının emekli olabilmesi için 7200 prim günü ve 20 yıl çalışma süresini doldurması gerekiyor. Ancak meclise yeni sunulan yasa tasarısı ile ev hanımları emekli olma hakkı tanınacağı söyleniyor. Bu yasaya göre en 25 senelik evli olan ve 50 yaşını dolduran ev hanımları emekli maaşı alma hakkına sahip olacak. Ancak sadece bu iki şart ev hanımlarının emekli olabilmesi için yeterli değildir. Öncelikle bu imkandan yararlanmak isteyen kadınların SGK üzerinde hiçbir hizmet dökümünün ve SGK ile hiçbir bağının bulunmaması gerekir. Aynı zamanda 18 yaşını doldurmuş olmak, malullük ve yaşlılık maaşı almıyor olmak da aranan diğer şartlar arasındadır. Aranan diğer bir şart ise başvuracak kişinin gelir vergisine tabii olmaması yani hiçbir gelirinin bulunmamasıdır.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olacak?

Hepimizin bildiği üzere emekli olabilmek için sigorta primlerinin SGK ‘ye düzenli olarak ödenmesi gerekiyor. Bu işlem çalışan insanlar için oldukça zahmetsizdir çünkü bu primler şirket tarafından belirlenen oranla sürekli ödenir. Ancak eğer ev hanımıysanız ve herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigorta primlerinizi kendiniz ödemeniz gerekiyor. Öncelikle yukarıda belirtilen şartlar dahilinde olmanız ve daha sonra da sigorta primlerinizi ödemeniz gerekiyor. Primler ödendiği takdirde emekli statüsünde sayılarak emekli maaşı almaya hak kazanırsınız.

Ev Hanımlarının Emekli Olmasının Ne Gibi Avantajları Vardır?

Öncelikle ev hanımı olmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Ev içinde yaşayan herkesin sorumluluğunu üstlenen ev hanımları evin dönmesini ve bireylerin düzen içinde yaşamasını sağlarlar. Evleri ve aileleri için ciddi emek gösteren ev hanımları yaşlılık yıllarında rahat etmeyi ve güvence altında olmayı hak ediyor. Bu sebeple meclise sunulan yasa tasarısı oldukça mantıklıdır ve ev hanımlarını koruma altına alır. Evde çalışan kişi sayısı tek olduğunda ve tek maaş ile geçinmek zorunda kalındığında maddi zorluk çekme ihtimali daha yüksek olur. Ancak eğer ev hanımı emeklilik olan kişi belli bir yaşta sonra emekli olur ve belli bir maaş alırsa bu, aile bütçesine katkıda bulunmasını sağlar. Özellikle yaşlılık yıllarını güvence altına alan emekli maaşı sayesinde birçok kadın daha özgür hale gelir ve kazanç sağlar.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Maaşı Alabilir?

Gerekli şartları sağlayan ev hanımlarının sigorta primi ödemelerini yatırmaları gerekir. Hiç çalışması olmayan ev hanımları için bu miktar 317.808 TL olarak belirlenecekken doğum borçlanması halinde 226 bin TL olarak kabul edilecektir. Yasa henüz tasarı halinde olduğu için ödenmesi gereken miktarlar ve şartlar hala net olarak belirlenmemiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.