iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engellilerin Emekli Olmak İçin Hangi Şartları Sağlaması Gerekmektedir?

Engellilerin Emekli Olmak İçin Hangi Şartları Sağlaması Gerekmektedir?

Engelli Emeklilik
Engelli emeklilik şartları; eskiye kıyasla daha kolay hale getirilmiştir. Engelli çalışan kişilerin emekli olmak için yerine getirmek zorunda oldukları yaş, söz konusu yasayla ilgili maddeler, prim günü, sigortalılık süresi gibi hususların normal çalışan kişilere kıyasla daha uygun hale getirildiğini söylemek gerekir. Bu şartları tamamlayan çalışanların daha kısa sürede engelli emeklilik hususlarını yerine getirmesi mümkündür.

Engellilerin Emekli Olmak İçin Hangi Şartları Sağlaması Gerekmektedir?

2020 yılı için geçerli olacak engelli emeklilik şartları; kişinin SSK veya Bağ-Kur’lu olmasına bakılmaksızın güncellenmiştir. Yaş, sigorta süresi ve prim günü gibi hususlar bakımından emekli olacak kişilerin birtakım farklara göre emekli olmaları söz konusudur.

2020 yılı engelli emeklilik şartları; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortalar Kanunu’nda belirlenmiştir. Bu noktada, 1 Ekim 2008 tarihinde belirlenen şartlara göre hareket edildiğini söylemek gerekir. Herkesin bildiği gibi, 2008 yılında yapılan değişiklikle beraber engelli vatandaşların emekli olması hususunda birtakım değişiklikler yapılmıştır. Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmaya başlamadan evvel en az yüzde 60 oranında engeli bulunan kişilerin 15 yıl sigortalılık süresi ve 3960 prim gününü doldurmaları halinde emekli olmalarına izin verilmektedir.

Aynı şekilde, sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce, yüzde 50 ile 59 arasında engeli bulunan vatandaşların, 16 yıl sigortalılık süresi ve 4320 prim gününü doldurması istenmektedir. Bunun yanı sıra, çalışmaya başlamadan önce, yüzde 40 ile 49 arasında engeli bulunan vatandaşların 18 yıl sigortalılık süresi ve 4680 prim gününü doldurması beklenmektedir. Sonuç olarak, 2020 yılı için konuşacak olursak, engelli emeklilik şartları; kişinin engel durumuna göre farklılık göstermektedir. Yukarıda bahsettiğimiz hususlara ek olarak, engelli emeklilik şartını gerçekleştirmek isteyen kişilerin emekli olma yaşına gelmesi istenilen bir diğer husustur.

Engelli Emeklilik İçin İstenilen Yaş Kriteri Nedir?

Engelli emeklilik için en çok dikkat çeken şartlardan birisi ise yaş konusunda olmaktadır. Sigorta ve prim gününün yanı sıra yaş kriterinin de sağlanması gerekmektedir. Bu noktada, birçok kişinin aklında engelli emeklilik kaç yaşında olmak gerekir sorusu bulunmaktadır. Bu noktada, kadınların en az 58, erkeklerin ise en az 60 yaşında olmalarının gerektiğini söyleyebiliriz. Bu hususa ek olarak, yaş şartını sağlayanların prim gün sayısının en az 7200 olması gerekmektedir.

Sigorta başlangıç tarihi 2008 yılı içerisinde olanlar için;

  • En az yüzde 60 engel oranı bulunanların 15 yıl sigortalılık süresi ve 3700 prim günü sayısı
  • Yüzde 50-59 arası engel oranı bulunanların 16 yıl sigortalılık süresi ve 3700 prim günü sayısı
  • Yüzde 40-49 arası engel oranı bulunanların 18 yıl sigortalılık süresi ve 4100 prim günü sayısı

gerekli olmaktadır. Sonuç olarak, 2008 yılından başlayarak sonraki yıllar için yukarıdaki engelli emeklilik rakamların değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.