iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu; en az %40 engeli bulunan vatandaşların devletin sunmuş olduğu maddi ve manevi imkanlardan faydalanması adına gerekli olan bir rapor türüdür. Engelli raporu nasıl alınır diye düşünenler için başvuruların bizzat yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak, yapılan yeni düzenlemeler neticesinde, engel derecesi yüksek olan vatandaşlara evlerinde kontroller yapılarak engelli raporu da verilebilmektedir.

Engelli raporu nasıl alınır sorusuna bu raporun alınması için öncelikli olarak devletin belirlemiş olduğu tam teşekküllü bir hastaneye gidilmesi gerektiğini söylemek gerekir. Söz konusu hastanenin engelli sağlık raporu verme konusunda yetkisinin olması şarttır. Bu rapor sayesinde engelli vatandaşların eğitim ve maaş gibi haklardan faydalanması söz konusudur.

Engelli Raporu Almak İçin Neler Yapılmalı?

Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen hastanelere yapılan başvurular sayesinde engelli raporu alınabilir. Ancak, raporun verilme aşamasında birtakım belgelerin istendiğini söylemek gerekir. Her şeyden önce, sağlık raporu başvuru formuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu form; başvuru yapılacak hastanenin danışma kısmından engelli vatandaşlara ve ailelerine verilmektedir. Söz konusu formun doldurulmasının ardından diğer işlemler başlatılmaktadır.

Engelli raporu nasıl alınır diye düşünenlerin yanlarında kimlik belgelerinin olması şarttır. Engelli vatandaşın kimlik belgesinin yanı sıra 18 yaşından küçükler ve akli dengesi yerinde olmayanlar için mahkeme tarafından kendilerine atanan vasilerinin kimlik belgesi istenmektedir. Bunun yanı sıra, engelli raporu için başvuru yapan kişinin beş adet fotoğrafına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu fotoğraflar; hastane arşivi, kurul raporu ve resmi belgeler için kullanılmaktadır.


2020

Engelli Raporu Alma Süreci Nasıl İşler?

Engelli raporu nasıl alınır diye düşünenlerin yukarıdaki belgeleri hazırladıktan sonra hastane danışma servisinden başvuru talep formunu alması gerekmektedir. Söz konusu formun doldurulmasının hemen ardından hastane tarafından kendilerine verilen listedeki doktorların ve bölümlerin polikliniklerine giderek istenilen işlemleri yaptırmaları doğru olacaktır. Ancak, başvuru yapan kişilerin en az %40 engel oranına sahip olması şarttır. Söz konusu rapor; tüm tahlil ve tetkiklerin yapılmasının ardından ilgili kişilere teslim edilmektedir. Raporun tam anlamıyla işlev kazanması için heyet onayına gidilmesi ve heyet imzasının alınması gerekli olmaktadır.

Engelli raporu nasıl alınır sorusunu merak edenlere bu raporun yalnızca kurul günlerinde verildiğini söylemek gerekir. Farklı günlerde yapılan tetkikler bekletilmektedir. Kurulun olduğu günlerde engelli kişi tekrar hastaneye çağrılmaktadır. Bu bağlamda, hastanenin kurul günlerinin takip edilmesi gerekli olmaktadır. Engelli raporu nasıl alınır diyenlere bu rapor için en az sekiz farklı branşta test yapılmasının gerekli olduğunu söylemek gerekir. Sağlık raporunun alınacağı gün hastaneye çok erken saatlerde gidilmelidir.

Engelli raporu nasıl alınır diye düşünenlere bölümlerin tamamının ziyaret edilmemesi halinde bu raporun alınmasının mümkün olmadığını söylemek gerekir. Bilhassa kan verme işlemi bir an önce tamamlanmalıdır. Engelli raporu nasıl alınır sürecinde son aşamada engelli vatandaş; heyetin önüne çıkmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.