iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engelli ÖTV İndirimi Hesaplama

Engelli ÖTV İndirimi Hesaplama

ÖTV; özel tüketim vergisi olarak bilinmektedir. Bu vergi; belirli ürünler üzerinden oransal olarak alınmaktadır. ÖTV alınmasındaki amaç; gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlanmasıdır. Bu noktada, ÖTV’nin lüks ve zararlı olan birtakım ürünlerden alındığını söylemek gerekir.

Engelli ÖTV İndirimi Nedir?

ÖTV yüzünden araç satın almaktan vazgeçen engelli vatandaşlarımız bulunmaktadır. Bu noktada, devlet tarafından engelli vatandaşlar için özel olarak uygulanmakta olan engelli ÖTV indirimi bulunmaktadır. Ancak, her engelli vatandaşın bu indirimden faydalanması mümkün değildir. Yüzde 90 ve üzerinde engeli bulunan kişiler; engelli ÖTV indiriminden faydalanma şansına sahip olurlar. Bu noktada, birçok kişinin aklında engelli ÖTV indirimi hesaplama nasıl yapılır sorusu bulunmaktadır. ÖTV indiriminin uygulanması esnasında KDV ücretinin de yine engelli vatandaşlardan alınması söz konusudur. Bunun yanı sıra, satın alınması planlanan otomobil fiyatının 303.200 TL olmak üzere üst limiti bulunmaktadır. Engelli ÖTV indirimi hesaplama işlemlerinde kullanılan 1600 cm3 motor hacmi sınırı ise 2018 yılında kaldırılmıştır.

Engelli ÖTV İndirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Engelli araç fiyatları; satın alınmak istenilen aracın markasına ve modeline göre farklılık göstermektedir. Bu noktada, sıfır engelli araç fiyatları ile ikinci el engelli araçları arasında fiyat farkları bulunmaktadır. Bu noktada, engelli ÖTV indirimi hesaplama işlemi yapmadan önce engelli vatandaşlarımızın hangi aracı alacaklarını tespit etmesi gerekmektedir.

Engelli ÖTV indirimi hesaplama işlemleri; internet üzerinden yapılabilir. İnternette bu amaç doğrultusunda hizmet veren hesaplama sayfaları bulunmaktadır. Engelli ÖTV indirimi hesaplama sayfalarının en üst kısmında hesaplama yöntemleri sekmesi vardır. Bu kısımda, hesaplama yapılacak olan aracın ÖTV oranı seçilmelidir. %50, %60 veya daha farklı oranlar arasından seçim yapılabilir. Bu işlemin tamamlanmasının ardından aracın fiyatını buraya girin sekmesine tıklanarak almak istenilen aracın fiyatı girilmelidir. Araç fiyatının girilmesinin ardından toplam yazan kısımda aracın indirimli fiyatı görüntülenecektir. Söz konusu ekrandan alınan fiyat aralıkları; aracın ÖTV ve KDV dahil satış fiyatıdır. Sınıra yakın fiyatlarda bayii karına göre bir ila beş bin TL arasında satış fiyatı farklılık göstermektedir.

Örnek Araç Fiyatı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli ÖTV indirimi hesaplama işlemi için örnek bir araç fiyatı hesaplama üzerinden gitmek gerekir. Aracın ham fiyatının 200.000 TL olduğunu düşünelim. Söz konusu araç için %50 giriş vergisi uygulanacaktır. Söz konusu aracın vergi ile beraber fiyatı 300.000 TL olacaktır. Bu fiyat üzerinden %18 KDV oranı uygulanmaktadır. Bu durum; 54.000 TL KDV uygulanacağı anlamına gelmektedir. Bu bağlamda, 200 bin TL tutarındaki bir araca toplamda 154 bin TL vergi uygulanmaktadır. Aracın fiyatı; 354 bin TL olacaktır. Engelli ÖTV indirimi hesaplama bu noktada devreye girmektedir.

Engelli ÖTV indirimi hesaplama sayesinde engelli vatandaş; 154 bin TL vergi yerine engel durumuna göre çok daha az vergi ödemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.