iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engelli Memur Alımı

Engelli Memur Alımı

Engelli vatandaşların istihdam edilmesi sürecinde devletin önemli katkıları bulunmaktadır. Günümüzde, birçok insan rahat çalışma koşulları ve standart seviyedeki maaşından dolayı memur olmayı istemektedir. Memur olmak; engelli vatandaşların da hakkıdır. Bu noktada, belirli tarihlerde yapılan engelli memur alımı ilanlarına başvurulmalıdır.

Engelli memur alımı sayesinde engelli vatandaşların hayatlarını daha iyi şartlar altında sürdürmeleri mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra, aktif çalışma hayatının içerisine girerek, kendilerini sosyal hayata bağlı hissetmeleri ve diğer insanlarla iletişim kurmaları sağlanmaktadır. Bu noktada, birçok engelli vatandaşın aklında engelli memur alımı için gerekli şartlar nelerdir sorusu bulunmaktadır.

Engelli Memur Alımlarında Aranan Şartlar Nelerdir?

2020 engelli memur alımı şartları; devlet tarafından belirlenmektedir. Bu noktada, şartların engelli vatandaşların lehine olduğunu söylemek mümkündür. Bilhassa 50’den fazla çalışanı olan iş yerlerinin en az yüzde üç oranında engelli işçi çalıştırma zorunluğunun olmasının yanı sıra kamuda da yüzde dört oranında engelli çalışan bulundurma zorunluluğu yer almaktadır. Bu sayede, daha çok engelli kişinin çalışma şansı bulması sağlanmaktadır.

Engelli Memur Alımı Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

Engelli memur alımı için her şeyden önce kişilerin en az yüzde 40 oranında engele sahip olduklarını belgelemeleri gerekmektedir. Tam teşekküllü ve aynı zamanda devlet tarafından bu konuda yetkilendirilmiş olan hastanelerden engelli sağlık raporu alınmalıdır. İstenilen belgelerin götürülmesi, kişinin gerekli tüm testlerden geçmesi ve heyet kararının ardından engelli sağlık raporu alınmaktadır. Engelli sağlık raporu için yapılacak olan başvuruların kişinin kendisi ya da 18 yaşından küçük ise veya engel derecesi yüzde 90 üzerinde ise mahkeme tarafından kendisine atanmış varisi tarafından yapılması gerekmektedir.

Engelli memur alımı için çalışılmak istenilen kuruma söz konusu engelli sağlık raporunun götürülmesi istenmektedir. Bu noktada, bilhassa kurum tarafından özel olarak istenilen bilgilerin belirtilmesi halinde engelli sağlık raporunun daha detaylı hazırlanması mümkün olmaktadır.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı Nedir?

Engelli memur alımı için gerekli olan ve kısaca EKPSS olarak adlandırılan engelli kamu personeli seçme sınavı; yılın belirli döneminde yapılmaktadır. Geçerli şartları sağlayarak sınava başvurma hakkı elde eden adaylar arasında sınava göre sıralama yapılmaktadır. EKPSS; iki yılda bir yapılmaktadır. Ayrıca, yine iki yıl boyunca geçerliliği olan bir sınavdır. Bu sınava, lisans ve önlisans mezunu olan engelli vatandaşlar başvurabilmektedir.

EKPSS sonucu elde edilen puanlara göre açıklanan kadrolara birtakım yerleştirmeler yapılmaktadır. Bu noktada, engelli memur alımı, kurayla gerçekleştirilmektedir. Bu sınava giren vatandaşların kuraları iki yıl boyunca geçerli olmaktadır. Bunun yanı sıra, lisans veya önlisans mezunu olmayan vatandaşlara yapılacak atamalar ise noter huzurundaki kuralar neticesinde gerçekleştirilmektedir. Sonuç olarak, EKPSS ile ataması yapılan engelli memurların sayısının her geçen gün arttığını söyleyebiliriz. Bu durum, engelli vatandaşlar için olumlu bir haberdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.