iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engelli Maaşı

Engelli Maaşı

Engelli maaşı almak isteyenlerin birtakım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Her şeyden önce, en az %40 oranında engele sahip olmaları zorunludur. Bunun yanı sıra, engelli raporu için gerekli olan şartlara uyum sağlanıp sağlanmadığının tespit edilmesi gerekmektedir. Sağlık Kurulu tarafından bu konuda gerekli tespitler yapılmaktadır. Kişinin engelli maaşı almak için gerekli tüm şartlara sahip olduğunun belirlenmesinin ardından engelli raporu Sağlık Kurulu tarafından onaylanmaktadır.

Engelli raporu bulunan ve aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı tarafından belirlenen kriterlere göre muhtaçlık seviyesinde bulunan kişiler; düzenli olarak engelli maaşı alma hakkına sahip olurlar. Engelli maaşının yanı sıra kişinin durumuna göre farklı yardımlar da alınmaktadır. Örneğin, bakıma muhtaç durumdaki engelli vatandaşlar için evde bakım parası verilmektedir. Evde bakım parası sayesinde engelli kişilere bakan kişilerin ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Engelli Maaşının Özellikleri Nelerdir?

Engelli maaşı; hem engelli raporu bulunan hem de maddi olarak zor durumda olan engelli vatandaşların hayat standartlarının karşılanması için verilen bir maaş türüdür. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onayıyla verilen bu maaş; Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı tarafından dağıtılmaktadır. Bu maaşın herhangi bir şekilde geri ödenmesinin mümkün olmadığını söylemek gerekir.

Engelli maaşı almak için daha önce söylediğimiz gibi kişilerin en az %40 oranında engele sahip olması zorunludur. Bunun yanı sıra, kişilerin engel oranı arttıkça maaşın miktarı da artmaktadır. Bunun yanı sıra, 18 yaşından küçük olan engelli vatandaşlar için onların bakımından sorumlu olan kişilere maaş ödemesi yapılmaktadır. %90 üzeri zihinsel engel raporu bulunan kişiler için devamlı engelli raporu bağlanmaktadır. Ancak, bu kişilerin aynı zamanda maddi durumlarının da kötü olması gerekmektedir.

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı almak isteyenlerin her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, Sağlık Kurulu tarafından onaylanmış, 2022 engelli raporu bulunmak zorundadır. Aynı zamanda, eski raporlar kabul edilmemektedir. İyi bir geliri olan, iyi bir işi bulunan veya üzerine kayıtlı malı olan kişilerin bu maaşa başvurması mümkün değildir. Hanede kişi başı düşen gelirin asgari ücretin 1/3’ünden daha fazla olmaması şartı aranmaktadır. Bir kişinin aynı anda hem engelli maaşı alması hem de farklı sosyal yardımlardan yararlanması mümkün değildir.

Engelli maaşının devam etmesi için 2022 engelli raporunun da devam etmesi, bir başka deyişle sürekli olarak güncellenmesi gerekmektedir. 18 yaşından küçük engelli vatandaşlar için anne ve babalarının yanı sıra mahkeme tarafından atanmış yasal vasileri işlem yapmaktadır. Ayrıca, engelli maaşı isteyen kişilerin 65 yaşından küçük olması şartı koşulmaktadır.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşı; kişinin engelli raporunda yazan engelinin oranına göre farklılık göstermektedir. Bu bağlamda, üç ayda bir ödenen engelli maaşının 536-804 TL arasında değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.