iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Engelli İş İlanları

Engelli İş İlanları

Engelli insanların da çalışmaya ihtiyacı bulunmaktadır. Bu noktada, engellilerin hem özelde hem de kamuda çalışma şansı yer almaktadır. İş yerinde daha çok engelli çalışana yer verenlere birtakım ödemeler yapılmaktadır. Sonuç olarak, geçmişe kıyasla engelli vatandaşların iş hayatında daha çok bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada, çalışmak isteyen engelli vatandaşların aklında engelli iş ilanları nelerdir sorusu bulunmaktadır.

Engelliler Nerede Çalışabilir?

İş yerlerinde engelli çalıştırma zorunluluğu dolayısıyla birçok engelli vatandaşın çalışmasına izin verilmektedir. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre 50 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinde birtakım engelli çalıştırma oranları belirlenmiştir. Buna göre, bu kritere sahip olan kamu iş yerlerinde yüzde dört, özel iş yerlerinde ise yüzde üç engelli çalışan bulundurma zorunluluğu yer almaktadır. Bunun yanı sıra, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre kurum ve kuruluşlar; personellerine ait kadrolarda en az yüzde üç engelli çalışan bulundurmak zorundadır. Yüzde üçlük kontenjanın hesaplanmasında söz konusu iş yerindeki toplam çalışan sayısı dikkate alınmaktadır.

Engelli iş ilanları sayesinde engelli çalışanların aktif iş hayatına dahil edilmesi mümkündür. Deniz İş Kanunu kapsamında bulunan iş yerleri ve gemilerde en az yüzde üç engelli çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır.

Engelli Vatandaşlar Nasıl İş Bulabilir?

Engelli iş ilanları başvurusu yapmak için kişinin en az yüzde 40 oranında engelinin olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bu engel oranının tam teşekküllü hastaneden alınacak engelli sağlık raporu ile kanıtlanması şarttır. Bu sayede, söz konusu engel oranına sahip vatandaşların engelli vatandaşlar için özel olarak belirlenen engelli iş ilanları kontenjanlarına başvuru yapmasına izin verilmektedir. İstihdam hakkı düzenlemelerinde ağır engellilerin veya engel oranı yüksek olan vatandaşların istihdam edilmeyeceklerine dair herhangi bir düzenleme bulunmaz.

Engelli iş ilanları çerçevesinde engelli vatandaşların çalışacakları pozisyon engelli kontenjanında gösterilmektedir. Bu noktada, devlet veya özel kuruluşlarda engelli kadrosunun olmadığını yalnızca engelliler için ayrılmış özel kontenjanın olduğunu ifade etmek gerekir. Bunun yanı sıra, engelli vatandaşlar için özel sınavların olduğundan bahsedilmelidir. Bu sınavlar ilk kez 2012 yılında yapılmıştır. O tarihten önce, her kurum, bünyesinde bulunan engelli iş ilanları için özel sınavlar yapmaktaydı.

Engelli iş ilanları ve dolayısıyla engelli kişilerin istihdam süreci; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından takip edilmektedir. Söz konusu süreçten Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü sorumlu olmaktadır. Bunun yanı sıra, kamudaki engelli iş ilanları ve alım sürecinden ise Devlet Personel Başkanlığı sorumludur. Başkanlık; kamu kurum ve kuruluşlarının engelli memur çalıştırma yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmemesini takip etmektedir. Buna ek olarak, EKPSS ve kura usulü atama için sınav ve tercihler ise ÖSYM tarafından takip edilmektedir.

Sonuç olarak, devletin özel veya kamuda engelli vatandaşlara istihdam yaratılmasında etkin bir rolünün olduğunu ifade edebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.