iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sigarayı tümüyle bırakın!

06.05.2020
58

Sigara bağımlılığından kurtulmak için herkes farklı bir yöntem uyguluyor. Uzmanlar ve doktorlar önce psikolojik bağımlılıktan kurtulmak gerektiğini belirterek, azaltarak değil birden bırakma yöntemini öneriyor.

Sigarayı tümüyle bırakın!

Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay uzun zamandır sigara ya karşı büyük uğraş veriyorlar. ALO 171 Sigarayı terk etme Hattı, birakabilirsin.org adresi ve hastanelerdeki sigarayı bırakma klinikleri sigaradan herkesin hemen kurtulabilmesi için çalışıyor. Peki uzmanlar ne diyorlar?

TEST YAPTIRMAK

İstanbul Tıp Fakültesi Sigarayı terk etme Polikliniği’nde görev yapan Dr. Onur Şimşek yöntemleri şöyle aktardı: “Bize başvuran hastanın bağımlılık seviyesini ölçmek için bir test uyguluyoruz. Bu testte ‘Sabah kalktıktan kaç dakika sonra sigara içiyorsunuz?”, “En vazgeçemediğiniz sigara saati hangisi?”, “Kütüphane gibi sigara içmenin yasak olduğu yerlerde ne sıklıkla dışarı çıkıp içiyorsunuz?” gibi sorular bulunuyor. Bu testin ardından hastadan akciğer solunum fonksiyon testine yönlendiriyoruz. Ardından kişiye psikolojik yönlendirme, nikotin bandı ya da ilaç tedavisi uyguluyoruz. Sık aralıklarla hastayı görüyoruz. Süreç altı aya kadar uzayabiliyor. Amacımız en kısa zamanda sigarayı bıraktırabilmek. İlaç tedavisi faydalı bir yöntem ama iş kafada bitiyor. Nikotin bandı ya da ilaç tedavisiyle çok kişi sigarayı bırakıyor ancak psikolojik bağımlılık bitmediyse yeniden içiyor. İlaç tedavisine başlamadan önce kararlı olmaları gerekiyor.”

TÜTÜNÜ TERKETTİREN NUMARA

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki ALO 171 hattı tütünü sigara bırakmak isteyenler için ücretsiz bedava  yardım veriyor. Yetkililer sigarayı bırakmaları için kişileri düzenli olarak arıyorlar bırakıp bırakmadığını ve yeniden yardım lazım olup olmadığını kontrol ediyorlar.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.