iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2020 İŞKUR İşsizlik Maaşı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

25.05.2020
56

İŞKUR işsizlik maaşı alım başvurusu tamamlanır. Başvuru onayları hakkında bilgiler ise sorgulama yöntemi ile öğrenilir.

2020 İŞKUR İşsizlik Maaşı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

2020 İŞKUR işsizlik aylığı sorgu yeri, yapılması hakkında bilgiler aktarılırken, https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi adresinden sorgulamanın gerçekleştirildiği, bu linke internet üzerinden giriş yapıp, ana sayfa altında yer alan ‘’ kimliğimi şimdi doğrula’’ kutucuğuna tıklayıp, gerekli E-devlet şifresini vererek sorgunun gerçekleştirildiği belirtilir. ‘’Kimliğimi doğrula’’ kutusuna giriş açılan tablo alanına E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası girilip, ‘’ sisteme giriş’’ kutucuğuna tıklanır. İşlem ile yeni ekrana gelen ‘’ İşsizlik ödeneği/ iş kaybı tazminatı ve kısa çalışma ödeneği sorgulama’’ sekmesine tıklanır. Yeni ekranda talep edilen gerekli kimlik bilgileri iletilip, ‘’ sorgula’’ kutucuğuna tıklanarak, İŞKUR işsizlik maaşı onayı, ödemesi gibi konular hakkında detaylı bilgiler görüntülenir.

işkur işsizlik maaşı

İŞKUR İşsizlik Maaşı Sorgulama Telefon Hattı

İŞKUR işsizlik aylığı sorgusu telefon numarası, ‘’ ALO 170 ‘’ olarak belirlenmiştir. Sorgulama işlemini E-Devlet ile internet üzerinden gerçekleştirmeyi tercih etmeyenler, telefonla 170 numarasını arayarak, vatandaş temsilcilerine bağlanırlar. Temsilcilere TC kimlik numaralarını ileterek, maaş alımlarının onaylanıp onaylanmadığını, ödemeler hakkında bilgileri detaylı şekilde öğrenirler.

PTT İşsizlik Maaşları Yatırıldı Mı?

PTT işsizlik aylıklarının yatırılması hakkında bilgiler şöyledir:

 • PTT İŞKUR İşsizlik maaşları yatırılmaya devam etmektedir.
 • 2020 yılı Haziranın 5’inde yapılacak maaş yatırma ve çekme hususları için ise İŞKUR yeni bir uygulama getirmiştir.
 • Bu uygulama kapsamında vatandaşlar PTT şubelerinden maaş çekmeyecek, maaşlar güncel ev adreslerine görevlilerce teslim edilecektir.
 • Vatandaşlar, bu işlem ile maaş çekmek için İŞKUR tarafından telefon numaralarına yollanan mesaj içindeki linke tıklayıp, ekranda karşılarına gelen form’a ev adresleri bilgilerini yazarak, ‘’ gönder’’ kutucuğuna tıklamalarıdır.
 • Bu online işlem ardından takip eden ayın 5’inde İŞKUR görevlileri işsizlik maaşlarını konuta teslim ederken, vatandaşlar yöntem üzerinden dışarı çıkmadan maaş çekerler.

Bu yöntem İŞKUR kararı ile corona virüsten korunmayı desteklemek amacıyla uygulanır.

İŞKUR’un evden işsizlik maaşı teslimine gerek duymayan vatandaşlar ise mesaj ile kendilerine iletilen linke tıklayıp, açılan form alanına, kendilerine ait bir banka hesabının IBAN numarasını girerek, ‘’ gönder’’ kutucuğuna tıklama ile İŞKUR İşsizlik maaşı ödemlerini bu banka hesaplarına çekerler.

İŞKUR bildirim mesajı halen alınmamış ise sistemde yer alan cep telefon numarası güncel değil demektir. Telefonlarına halen bildirim mesajı gönderilmemiş olan vatandaşlar ise ALO 170’i arayarak, vatandaş temsilcilerine güncel telefon numaralarını bildirip, mesaj gönderilmesini talep ederler.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

İŞKUR işsizlik aylığı hesaplama şöyledir:

 • İşsizlik maaşına başvuru öncesinde sigortalı olarak çalışan döneme ait son 4 aylık prime esas kazançlar dikkate alınır.
 • Bu 4 ayın brüt kazancının bir günlük ücretinin, % 40’ı alınır.
 • 4 ay için hesaplanan günlük brüt kazanç, kaç günlük işsizlik ödeneği alınacak ise gün sayısı ile çarpılır.

Tutarları farklı olan çalışan maaşları üzerinden bu adımlar ile işsizlik maaşı hesaplanırken, çalışılan dönemde alınan brüt maaşın %40’ı kadar işsizlik maaşı alınır.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR işsizlik aylığı müracaatı için izlenen adımlar:

 • İnternetten https://esube.iskur.gov.tr/ adresine giriş yapılır.
 • Ana sayfada ‘’ giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Açılan pencere ekranı boşluklarına TC kimlik numarası ve İŞKUR’a kayıtlı kullanıcı şifresi girilip, ‘’ iş arayan girişi’’ başlıklı kutucuğa tıklanır.
 • Yeni ekranda ‘’ işsizlik ödeneği başvurusu’’ sekmesine tıklanır.
 • Ekrana gelen bilgilendirme metni altındaki ‘’ yukarıdaki metni okudum/taahhüt ederim’’ başlıklı tutucuğa tıklanır.
 • Yeni ekranda sırasıyla, işten çıkış tarihi, adres bilgileri boşluklara yazılıp, ‘’ileri’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Son ekranda eski iş yeri il ve ilçesi sıralama alnından seçilip, ‘’ kaydet’’ kutucuğuna tıklanır.

Bu adımlar ile İŞKUR işsizlik maaşı alım başvurusu tamamlanır. Başvuru onayları hakkında bilgiler ise sorgulama yöntemi ile öğrenilir.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.