iskur.org

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

2020 Erzak Yardımı Başvurusu ve Şartları Nelerdir?

2020 Erzak Yardımı Başvurusu ve Şartları Nelerdir?

2020 Erzak Yardımı Başvurusu ve Şartları Nelerdir?

2020 erzak yardımı, Covid-19 salgını sebebiyle 65 yaş üstü yardıma muhtaç kişilere gıda desteği sağlamak amacıyla başlatılmıştır. 112, 155 ve 156’yı arayıp yardıma ihtiyacı olan 65 yaş üstü vatandaşlar, erzak desteğinde bulunabilir. 2020 erzak yardımına başvurabilmenin tek koşulu, 65 yaşını doldurmak ve maddi sıkıntı çekmektir. 50 bin vatandaş, 6 hafta boyunca belirlenen numaraları arayarak gıda yardımına başvurabilirler.

2020 Erzak Yardımı Başvurusunda Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?
Gıda desteği kapsamında vatandaşlardan istenen belgeler aşağıda sıralanmıştır:

  • Kimlik fotokopisi,
  • Dilekçe,
  • Muhtaçlık belgesi (muhtarlıktan alınmaktadır).

İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlar gerekli belgelerle başvuruda bulunduğu takdirde gıda yardımından yararlanabilir.

Erzak Yardımını Kimler Yapmaktadır?
Gıda desteğini yapan kurumlar, erzak yardımını yapanların başında gelir. Bu kurumlar arasında devlet kurumları, il ve ilçe belediye başkanlıkları, vakıflar, dernekler ve diğer kurumlar gelir. Kızılay, AFAD ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da erzak yardımı konusunda özenle çalışmaktadır. 30 büyükşehir gıda desteği yapmakla birlikte, temizlik ürünleri ve bebek ve çocuk ürünleri yardımları da yapılır.


Erzak Yardımı Nasıl Hesaplanır?
Gıda yardımı hesaplaması, bir ailenin en az 4 kişi olduğu göz önüne alınarak yapılır. 4 kişilik bir aile için gıda yardımı, kutu veya poşetle, ailenin aylık ihtiyacına göre verilir. Erzak paketinin içinde kuru besinler bulunur. Aile bireylerinin sayısı daha fazla ise hesaplama değişir. Ailelere gelir testi yapıldıktan sonra, erzak yardımı alıp alamayacakları hakkında karar verilir.


Gıda Yardımı Yapan Şehirler Hangileridir?
Erzak desteği veren iller, başta 30 büyükşehir ve Zonguldak olmak üzere sokağa çıkma yasağı nedeniyle gıda desteği arttırılmıştır. İllere göre erzak dağıtımı uygulamaları farklılık gösterir. Bu desteği en yoğun şekilde gerçekleştiren iller arasında İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Gaziantep, Diyarbakır, Mersin gelmektedir.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı
İstanbul ilinin erzak yardımı uygulaması “Vefa Hareketi” adı altında gerçekleştirilmektedir. “Getir” uygulaması işbirliğiyle gerçekleşen bu yardım, ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak gıda ürünleri ve hijyen malzemeleri konusunda destek sağlar. Haftada 50 bin hane bu yardımdan faydalanabilir. 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden başvuru yapılabildiği gibi, vatandaşlar “Birlikte Başaracağız” sitesi üzerinden de bu yardıma başvurabilirler.


İzmir Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı
İzmir ilinde gıda desteği, “Biz İzmir” internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sitede bulunan talep formunu dolduran maddi durumu iyi olmayan kişiler, yardım koşullarını yerine getirdikleri takdirde bu yardımdan faydalanabilir. Vatandaşların yardımlarına cevap vermek için İzmir Dayanışma Ağı kapsamında birçok belediye çalışanı dikkatle ve özenle çalışmaktadır.


Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Desteği
Ankara ilinde gerçekleştirilen erzak yardımı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş liderliğinde gerçekleşmektedir. Bu kapsamda gerçekleşen projeler, koronavirüs salgınından dolayı işsiz kalan vatandaşlara nakit ve erzak yardımı sağlamaktadır. Yardıma muhtaç kişilerin destek başvurusunda bulunabilmeleri için “Dayanışma Platformu” kuruldu. Ayrıca maddi durumu iyi olan vatandaşların da bakkal vb. esnaflara olan veresiye borçlarının kapatılmasına yönelik çağrıda bulunuldu.


Erzak Yardım Kolisinin İçinde Neler Bulunur?
Gıda paketlerinin içinde, genel olarak bir evin temel mutfak ihtiyaçları bulunur. Bunlar arasında; un, çay, pirinç, makarna, salça, bulgur, yağ, bakliyat ürünleri bulunur. Gıda kolisinin içine ek olarak hijyen malzemeleri de koyulur. Sabun, çamaşır suyu, maske ve dezenfektan, bu kolinin içinde bulunan temizlik ürünleridir. Yalnızca vatandaşa gıda desteği yapmakla kalmayıp Koronavirüs salgınını önlemek amaçlı da çalışan belediyeler, özellikle temizlik ürünlerinin erzak yardımı kolisi içerisinde yer almasına dikkat etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© Telif Hakkı 2020 iskur.org Tüm Hakları Saklıdır.